Εσπερίδες Καλλιθέας-Ολυμπιακός 60-98

Μεσημεριανός περίπατος για τις ερυθρόλευκες οι οποίες παραμένουν αήττητες στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενες λοιπόν μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και προηγούνταν των Εσπερίδων από πολύ νωρίς με διψήφιες διαφορές. Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός έχοντας μεγάλη ευστοχία ξέφυγε στο σκορ και δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης. Πρωταγωνίστρια για τις νικήτριες ήταν η Σταμολάμπρου με 23 πόντους  ενώ από πλευράς Εσπερίδων διασώθηκε η Wollfolk με 19.

Τα δεκάλεπτα: 23-33, 39-56, 46-80, 60-98.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

Νίκη Λευκάδας-ΟΑ Χανίων 72-75

Το τρίποντο της Γεροστεργίου 15” πριν την λήξη έδωσε τη μεγάλη νίκη στα Χανιά απέναντι στη Νίκη. Πιο συγκεκριμένα, η Νίκη Λευκάδας μπήκε πιο δυναμικά στην αναμέτρηση έχοντας τον έλεγχο κυρίως στο πρώτο ημίχρονο (36-29). Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, τα Χανιά αύξησαν την πίεση τους στην άμυνα γεγονός που έκανε το ματς θρίλερ. ο βολές της Φουράκη στα 51’’ έφεραν το ματς στα ίσα (70-70), για να έρθει το τρίποντο της Γεροστεργίου από την γωνία στα 16’’, να φέρει τα Χανιά μπροστά με 73-70.  Η Akl αστόχησε σε βολές και τα Χανιά πήραν τη μεγάλη νίκη. Μεγάλη πρωταγωνίστρια ήταν η Johnson με 23 πόντους ενώ από πλευράς Νίκης μεγάλο ματς έκανε η Carey με 25 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 34-28, 50-52, 72-75

Εύνικος-Παναθηναικός 58-78

Εύκολη νίκη για τις Πρασίνες αν και ήρθε στη τελευταία περίοδο. Ο Εύνικος μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση έχοντας προβάδισμα (20-17). Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχιζαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Παναθηναικό να είναι αρκετά άστοχος. Κάπως έτσι κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, οι Πράσινες έσφυξαν την άμυνα τους στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 21-7 κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Κορυφαία των νικητριών ήταν η Carter με 19 ενώ από πλευράς Εύνικου πάλεψε η Εμμανουηλίδου με 14.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 32-37, 51-57, 58-78.

Παναθλητικός-Πρωτέας Βούλας 82-58

Εύκολο απόγευμα για τον Παναθλητικό που κυριάρχησε απέναντι στον Πρωτέα. Οι γηπεδούχες με πολύ καλή άμυνα προηγήθηκαν με 21-8 και έκτοτε δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης αναφορικά με το ποια ομάδα θα επικρατήσει. Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Tompkins με 29 πόντους ενώ από τον Πρωτέα διασώθηκε η Gilday με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-8, 40-29, 67-38, 82-58

Ελευθερία Μοσχάτου-ΠΑΣ Γιάννινα 72-57

Η Ελευθερία Μοσχάτου πήρε μια ακόμη νίκη στην έδρα της και δείχνει να βρίσκεται σε ανοδική πορεία. Παρά το καλό ξεκίνημα του ΠΑΣ, η Ελευθερία κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα και να προηγηθεί με +6 στο ημίχρονο (31-25). Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός άνοιξε κάτι που ευνόησε τις γηπεδούχες με αποτέλεσμα να φτάσουν σε μια άνετη νίκη. Πρώτη σκόρερ ήταν η Okoye με 17 πόντους ενώ από τον ΠΑΣ Γιάννινα διακρίθηκε η Effa με 14.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 31-25, 54-39, 72-57

Δάφνη Αγ. Δημητρίου-ΠΑΟΚ

Παρά το γεγονός πως για τρία δεκάλεπτα η Δάφνη είχε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, εντούτοις ο ΠΑΟΚ έκανε την αντεπιθεσή του στη τελευταία περίοδο χωρίς όμως να την ολοκληρώσει. Οι γηπεδούχες χάρη στη πολύ καλή αμυνά τους κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 16 πόντων στο πρώτο μέρος (49-33). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενες με ένα επιμέρους 19-8 έστειλαν το ματς στη παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 49-33, 61-50, 69-69 (κ.δ.),