ΟΑ Χανίων-Ολυμπιακός 48-86

Με μεγάλη άνεση ο Ολυμπιακός πέρασε τη χθεσινή μέρα από την έδρα των Χανίων όπως φανερώνει και το τελικό σκορ. Οι ερυθρόλευκες άρχιζαν να χτίζουν διψήφιες διαφορές από το ξεκίνημα της αναμέτρησης με αποτέλεσμα να μη τη χάσουν σε κανένα μέρος του αγώνα. Οι φιλοξενούμενες είχαν πλουραλισμό όσον αφορά το επιθετικό κομμάτι έχοτνας τη Σταμολάμπρου στους 17 πόντους, την Gustafson που πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ σε ίδια μονοπάτια κινήθηκε και η Σπυριδοπούλου με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από την ομάδα των Χανίων διασώθηκε η Akl με 15 πόντους.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

Πρωτέας Β.-Νίκη Λευκάδας 56-65

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τη Νίκη Λευκάδας. Οι φιλοξενούμενες πήραν τη μεγάλη νίκη χάρη σε ένα ξέσπασμα στη τέταρτη περίοδο. Ο Πρωτέας είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού καθ΄όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Ωστόσο, ένα επιμέρους 29-15 έδωσε τους δύο βαθμούς στη Νίκη μετά από τέσσερα ανεπιτυχή αποτελέσματα. Πρώτη σκόρερ η Oconnor με 17 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων μεγάλο παιχνίδι έκανε η Gliday με 24 πόντους σε 34 λεπτά συμμετοχής.

ΠΑΟΚ-Εύνοικος 80-72

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη πέτυχαν οι γυναίκες του ΠΑΟΚ, αυτή τη φορά απέναντι στον Εύνοικο. Σε ένα παιχνίδι με υψηλό tempo και στις δυο μεριές του παρκέ, ο Δικέφαλλος του Βορρά κατάφερε να επικρατήσει στα τελευταία λεπτά χάρη στις εμπνεύσεις της Wilson που έκανε φοβερό ματς με 28 πόντους και της Θεοδώρου που πέτυχε 21. Από πλευράς Ευνοίκου πάλεψε η Johnson με 22.

Παναθηναϊκός-Εσπερίδες Καλλιθέας 74-45

Ένα εύκολο απόγευμα περίμενε την ομάδα της Καπογιάννη απέναντι στις Εσπερίδες. Το παιχνίδι κρίθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο οπού εκεί ουσιαστικά με ένα επιμέρους 21-10, οι Πράσινες καθάρισαν την αναμέτρηση. Η κόουτς είχε την ευκαιρία να ανοίξει το rotation καθώς καμία παίκτρια δεν αγωνίστηκε πάνω από 25 λεπτά. Πρώτη σκορερ η Παυλοπούλου με 12 ενώ από τις Εσπερίδες προσπάθησε η Virjoghe με 13 πόντους.

ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθλητικός 74-52

Σημαντική νίκη για τον ΠΑΣ Γιάννινα και δεύτερη συνεχόμενη μάλιστα εν’ όψει της δύσκολης συνέχειας. Αντίθετα ο Παναθλητικός παραμένει δίχως ροζ φύλλο αγώνα γεγονός που αρχίζει από τώρα να μπαίνει σε περιπέτειας όσον αφορά τη παραμονή του στη κατηγορία. Ο ΠΑΣ είχε πέντε παίκτριες με διψήφιο αριθμό πόντων με την Effa να κερδίζει τις εντυπώσεις με 16 πόντους. Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε η Williams με 19 πόντους.

Δάφνη Αγ. Δημητρίου-Ελευθερία Μοσχάτου 63-77

Σημαντικό διπλό και επιστροφή στις νίκες για τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου. Η φιλοξενούμενη ομάδα επέβαλλε από την αρχή του αγώνα τον ρυθμό της. Μάλιστα, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με διψήφια διαφορά (29-42). Μεγάλο παιχνίδι από την Okoye με 27 πόντους και 6/8 τρίποντα. Άξια συμπαραστράτια η Calloway με 15 ενώ από πλευράς γηπεδούχων ξεχώρισε η Wells με 24 πόντους η οποία αγωνίστηκε και τα 40 λεπτά του αγώνα.

12. Παναθλητικός 5

*Ολυμπιακός, ΠΑΣ Γιάννινα, Παναθλητικός και Εσπερίδες έχουν από έναν αγώνα λιγότερο