Δεν τα κατάφερε ούτε στον επαναληπτικό αγώνα κόντρα στην Elazig o ΠΑΟΚ -που μετά την ήττα με 58-62 στο πρώτο σκέλος- λύγισε και στην Τουρκία με 76- 80 και δεν κατόρθωσε να περάσει στην τελική φάση του EuroCup Γυναικών.

Στην πρώτη περίοδο, το παιχνίδι ήταν αρκετά κοντά μέχρι και τα μέσα της περίπου, όταν ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεφύγει με +6 (14-20) χάρις σε 9 αναπάντητους πόντους μέσω 3 τριπόντων.
Ωστόσο, με ένα δικό της αντίστοιχο σερί -με τον ίδιο τρόπο- η Elazig πέρασε ξανά μπροστά με 3 (23-20), πριν οι Θεσσαλονικείς κλείσουν με 1-5 για το 24-26 στο φινάλε.

Στο επόμενο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενες κατόρθωσαν να κοντρολάρουν το ματς στην άμυνα -όπου ανάγκασαν τις αντιπάλους τους μόλις σε 33% ευστοχία εντός πεδιάς και 11% από το τρίποντο- και ήδη από τις απαρχές βρίσκονταν έστω και στο καλάθι μπροστά, φτάνοντας μάλιστα και στο +3 λίγο πριν το τέλος.
Ωστόσο, οι γηπεδούχες βρήκαν τις απαντήσεις στα ελληνικά προβλήματα και με ένα γρήγορο 5-2 σερί ισοφάρισαν στο 42 στο ημίχρονο.

Μετά την ανάπαυλα όμως, οι Τουρκάλες ήταν εμφανώς καλύτερες και εκμεταλλευόμενες την ηχηρή του έναρξη στο τρίτο δεκάλεπτο (14-4), κατόρθωσαν να φτάσουν σε διψήφια κλίμακα την απόστασή τους (56-46) και να βρίσκονται εύκολα μπροστά στο σκορ -και με τον αέρα του +4 του πρώτου αγώνα- κλείνοντας την περίοδο στο +7 (60-53), αναγκάζοντας τον ΠΑΟΚ να εκτελεί μόλις με 31% εντός πεδιάς σε 16 απόπειρες, ενώ παράλληλα υπέπεσε και σε 4 λάθη -για 3 ασίστ.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η Elazig κατάφερε να συνεχίσει την υψηλή της απόδοση και να φτάσει εν τέλει με σχετική άνεση στην πρόκριση -που έκλεισε στο +8 στη συνολική διαφορά πόντων χάρις σε ένα μίνι σερί των φιλοξενούμενων στο τέλος.

Για τις νικήτριες, σε τρομερή κατάσταση βρέθηκαν οι Morgan με 28 πόντους (9-13 σουτ, 4-5 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και Pulliam με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ.
Για τον ΠΑΟΚ, πρώτη σκόρερ ήταν η Καρλάφτη με 18 πόντους και 6-10 τρίποντα, ενώ στο double double κινήθηκε η Hollivay με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 42-42, 60-53, 80-76

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία ΕΔΩ.