Με εξαίρεση το πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα απέναντι στο Πρωτέα Βούλας και έκανε το 3-1 στη μεταξύ τους σειρά κατακτώντας έτσι την 7η θέση.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης και ο Πρωτέας μπήκε πιο αποφασιστικά στο παρκέ και προηγήθηκε στο 10′ με 19-16 έχοντας ως όπλο την πολύ καλή του άμυνα. Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενες ανέβασαν ρυθμό και πήραν γρήγορα διαφορά εννέα πόντων (25-34). Οι παίκτριες του Πρωτέα είχαν τις απαντήσεις με αποτέλεσμα να κλείσουν το ημίχρονο στο -4 (37-42). Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ πήρε για πρώτη φορά διψήφιες διαφορές τις οποίες κράτησει μέχρι και το τέλος με αποτέλεσμα να πανηγυρίσει τη τρίτη φετινή νίκη του κόντρα στις γηπεδούχες.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια για τις νικήτριες ήταν η Williams με 28 πόντους και εννέα ριμπάουντ ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε η Χατζηγιακουμή με 16.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 37-42, 50-68, 67-89.

Πρωτέας Βούλας (Φατούρος): Χατζηβασιλείου 6, Σακελλαρίου 8(2), Πατεράκη 14(1), Χατζηγιακουμή 16(4), Αλεξιά 2, Αναστασοπούλου 15(1), Τζανετάτου 6(2).
ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιολέογλου 3(1), Στεφανάκη 9(1). Κατσαμούρη 6, Μινοβγίδου 3(1), Τόγια, Γουίλιαμς 28, Γουίλσον 9(1), Καρλάφτη 18(4), Κολλάτου 13.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της σειράς:

1η αγωνιστική

4/4 ΠΑΟΚ – Πρωτέας Βούλας 97-70

2η αγωνιστική

5/4 Πρωτέας Βούλας – ΠΑΟΚ 67-89 (1-3)

Στον άλλον αγώνα για τις θέσεις 5-6 η Νίκη Λευκάδας δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στον ΟΑ Χανίων κερδίζοντας με 89-38  και μείωσε τη σειρά σε 2-1. Έπομενη συνάντηση των δύο ομάδων στις 9 Απριλίου στα Χανιά.

Νίκη Λευκάδας-ΟΑ Χανίων 89-38 (1-2)
Διαιτητές: Καρπάνος-Νάστος-Μπακετέα
Δεκάλεπτα: 27-5, 54-20, 72-29, 89-38
Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη 4, Γεωργάκη 2, Ντάλα 16(4), Αναστασοπούλου 18, Δανδουλάκη 8, Στακ 17(1), Φουράκη 17, Κούκη 7.
ΟΑ Χανίων (Ψυχογιού): Λαλέογλου 9(1), Παπαδάκη 2, Φραγκιουδάκη 6, Λαγωνικάκη 2, Μανουκάκη 3, Παπαγιανάκη 2, Μαυράκη 13(3), Πολυανίδη 1, Σκέμπε., Ζανίκα.