Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός δεν κατάφεραν να κερδίσουν τον Ερυθρό Αστέρα και την USK Prague αντίστοιχα στο μεν Eurocup Γυναικών για τον Παναθηναϊκό στη μεν Euroleague Γυναικών για τον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός Γυναικών δεν κατάφερε να κερδίσει στην Σερβία τον Ερυθρό Αστέρα (3-3) χάνοντας  68-61 για την τελευταία αγωνιστική του Eurocup και πάλι κατακτώντας την 1η θέση του ομίλου και περιμένει να μάθει αντίπαλο στους 32.

Παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός  κράταγε ένα ισχνό προβάδισμα 6 πόντων στην 1η περίοδο (16-22) στην δεύτερη περίοδο βρέθηκε να χάνει με +11 (41-30) Στην 3η περίοδο μείωσε στους 6 πόντους (54-48) με το τελικό σκορ να είναι 70-64.

Πρώτη σκόρερ για τις «Πράσινες» ήταν η Chastity Reed με 26 πόντους, 9 rebound και 4 assist σε 35 λεπτά παιχνιδιού.

Για τον Ερυθρό Αστέρα πρώτη σκόρερ ήταν η Snezana Bogicevic με 17 πόντους, 9 rebound και 2 assist σε 25 λεπτά παιχνιδιού.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπαλούν, Περτσιαβάλε, Νικολάε

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-22,  41-30, 54-48, 70-64

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 21/46 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 10/16 βολές, 40 ριμπάουντ ( 26 αμυντικά + 14 επιθετικά), 18 ασίστ, 10 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 19/40 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 20/23 βολές, 33 ριμπάουντ ( 28 αμυντικά + 5 επιθετικά), 13 ασίστ, 16 λάθη, 5 κλεψίματα

Βαθμολογία 1ου ομίλου

1. Παναθηναϊκός (4-2) +29
  2. AZS UMCS Lublin (4-2) +26
  3. Crvena zvezda MTS (3-3) -26
  4. Ramat Hasharon (1-5) -39

Ο Ολυμπιακός δεν απέφυγε την 6η ήττα του στην Euroleague σε ισάριθμες αναμετρήσεις και έχασε από την Usk Prague (4-2) 95-63

Για την Usk Prague πρώτες  σκόρερ ήταν η Maria Conde με 32 πόντους (6/11 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 11/12 βολές) και 7 assist και η  Veronika Vorackova με 17 πόντους και 5 rebound. Για τον Ολυμπιακό η Σταμολάμπρου με 17 πόντους και 4 assist ενώ και η Megan Gustafson με 16  πόντους (6/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές) και  10 ριμπάουντ ξεχώρισαν.

Επόμενος αγώνας για τον Ολυμπιακό ο εντός έδρας με τη Βαλένθια το βράδυ της 20ης Δεκεμβρίου 2022.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντάχρα, Μαρκίς, Μούταπτσιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-13, 44-32, 74-49, 95-63