Με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 23-8 στη τέταρτη περίοδο οι γυναίκες του Ολυμπιακού υπερκέρασαν την αντίσταση των Χανίων και εν τέλει επικράτησαν άνετα ανεβαίνοντας και πάλι στη κορυφή με ένα παιχνίδι λιγότερο και διατηρώντας παράλληλα και το αήττητο. Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Gustafson με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ ενώ από πλευράς Χανίων ξεχώρισε η Johnson με 24 πόντους με 10/12 δίποντα.

Αν και οι ερυθρόλευκες ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση καθώς προηγήθηκαν με 23-17, οι γυναίκες των Χανίων κατάφεραν χάρη στην αποτελεσματική τους επίθεση να μείνουν μέσα στο παιχνίδι. Μάλιστα, στο τρίτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με 64-66 γεγονός που έβαλε φωτιά στην αναμέτρηση. Το προβάδισμα αυτό ενεργοποίησε τις γηπεδούχες που με στιβαρή άμυνα και επιθετική πολυφωνία στο παιχνίδι τους στη τέταρτη περίοδο κατάφεραν να πάρουν ένα ακόμη ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 50-47, 69-68, 92-76.