Αν και η Megan Gustafson (30  πόντοι, 7 ριμπάουντ) βρέθηκε σε καταπληκτική ημέρα για ακόμα μια φορά μετά την απόφασή της να έρθει στην Ελλάδα και τον Ολυμπιακό, οι ερυθρόλευκες δεν τα κατάφεραν ούτε κόντρα στην Polkowice της εκπληκτικής σήμερα (2/11) Άρτεμης Σπανού, η οποία τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 32 λεπτά παρουσίας, και λυγίζοντας στο ΣΕΦ με 70-83 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της φετινής EuroLeague Γυναικών έπεσαν στο 0-2!

Ουσιαστικά, αν και το πρώτο μέρος ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό με την ομάδα του Πειραιά να είναι συνεχώς μπροστά μέχρι και τα ύστατα λεπτά του (22-14 στο 10′, 34-30 στο 17′), μετά την ανάπαυλα άρχισε να φαίνεται σε ξεκάθαρο πια βαθμό η ηχηρή διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων.

Συγκεκριμένα, ο οργανισμός της Πολωνίας μπήκε με… φόρα στην 3η περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 0-12 μέχρι και τα μέσα του εν λόγω δεκαλέπτου βρέθηκα… ξαφνικά από το -1 (41-40) στο +11 (41-52), ενώ λίγο αργότερα έφτασαν αφενός στο +12 πολλάκις όσο και στο +16 (48-64) με ένα μεγάλο σουτ από την Σπανού!

Στην 4η περίοδο, όσο και αν ο Ολυμπιακός πάλεψε και κατάφερε να πλησιάσει πολλάκις τις μονοψήφιες αποστάσεις μέχρι και το 38ο λεπτό, τα στενά περιθώρια έκλεισαν από νωρίς την υπόθεση «νίκη» και έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των Πολωνίδων.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 35-37, 48-64, 70-83

Ολυμπιακός (Zibarts): Αγιούσο 15 (3), Δίελα, Γκουστάφσον 30 (4), Στράουτμαν 9 (3), Σύρρα 4, Γκουζέλου, Νικολοπούλου, Σουκ 9 (2), Σπυριδοπούλου 2, Σταμάτη, Σταμολάμπρου 1, Βαμβακά.

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.