Ο Παναθηναϊκός επικράτησε δύσκολα της Ελευθερίας Μοσχάτου με 72-66 και με αυτόν τον τρόπο προκρίθηκε στο τελικό του τουρνουά των Μελισσίων.

Πρώτη σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν η Αλεξανδρή με 16 πόντους με τέσσερα τρίποντα.

Ως προς τον αγώνα, οι «πράσινες» δε μπήκαν καλά στο ματς με αποτέλεσμα το Μοσχάτο να χτίσει μια διαφορά +6 (4-10), την οποία όμως έσβησε γρήγορα ο ΠΑΟ, ισοφαρίζοντας σε 15-15. Με μπάζερ της Αλεξανδρή ο Παναθηναϊκός έκλεισε την περίοδο με προβάδισμα (18-17).

Το «τριφύλλι» συνέχισε με καλό ρυθμό στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου και με ένα σερί 6-0 διαμόρφωσε το +7 (24-17) μέχρι τα μισά της περιόδου, όταν η Ελευθερία Μοσχάτου μείωσε και πέρασε μπροστά (24-25). Το ημίχρονο έληξε 30-41 υπέρ του Μοσχάτου.

Με την επιστροφή στο παρκέ ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνά του και ήλεγξε τα ριμπάουντ, ενώ κατάφερε να κρατήσει χωρίς σκορ την Ελευθερία Μοσχάτου σχεδόν για οκτώ λεπτά. Με σερί 21-0 οι «πράσινες» διαμόρφωσαν το 51-41 και τέλειωσαν την περίοδο τελικά με +9 (57-48).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμά του και έφτασε μέχρι και το +18 (70-52). Οι «πράσινες» δέχτηκαν πίεση από το Μοσχάτο στα τελευταία λεπτά αλλά κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 30-41, 57-48, 72-66.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 12 (2), Κωτούλα 6 (2), Παυλοπούλου 15 (3), Cvitkovic 11 (1), Μπάτσιου, Πατσιατζή, Αλεξανδρή 16 (4), Range 7, Θεοδωρομανωλάκη 3, Χαιριστανίδου 2.