Αν και η Reed, η απόλυτη πρωταγωνίστριά του εδώ και αρκετά χρόνια σε Ελλάδα και Ευρώπη, βρέθηκε σε πολύ κακή μέρα μένοντας μόλις στους 6 πόντους με 1-11 σουτ μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ramat Hasharon εκτός έδρας με 76-62 για την 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου του EuroCup Γυναικών και να περάσουν και πάλι στην πρώτη θέση κάνοντας το 2/2!

Παρά το γεγονός ότι το τριφύλλι ήταν έστω και οριακά η καλύτερη ομάδα του παρκέ στο πρώτο μέρος, όταν και με κύριο γνώμονα την επιθετική του συνέπεια (41 πόντοι σε 36 κατοχές – 50% εντός πεδιάς σε 30 σουτ, 64% από την περίμετρο σε 11 τρίποντα) κατόρθωσε να είναι συνεχώς μπροστά στον πίνακα του σκορ με αποκορύφωμα το +7 στο φινάλε (34-41), η ομάδα του Ισραήλ έκανε τη δική της αντεπίθεση στην 3η περίοδο ανακτώντας και πάλι τα ηνία του μομεντουμ της αναμέτρησης.

Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός απέδειξε ποια είναι η καλύτερη ομάδα του παρκέ και με ένα σημαντικό επί μέρους σκορ της τάξης του 3-10 από το 28′ μέχρι και το 33′ μετέτρεψε το 48-48 σε 51-58 ξεφεύγοντας και πάλι με 7 πόντους σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο για την τύχη της αναμέτρησης.

Στην 4η και τελευταία περίοδο, το τριφύλλι με τις Reed και Παυλοπούλου να βγαίνουν και πάλι μπροστά κατόρθωσε να συνεχίσει να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ του Ισραήλ και κάνοντας το 57-69 στο 36ο λεπτό “καθάρισαν” από νωρίς την υπόθεση “νίκη” και έφτασαν στο δεύτερο φετινό τους διπλό εκτός συνόρων.

Τα Δεκάλεπτα: 24-26, 34-41, 48-54, 62-76

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Αλεξανδρή, Παυλοπούλου 24 (2), Ριντ 14, Σωτηρίου 14 (2), Μπουντούρη 5 (1), Χαιριστανίδου, Κωτούλα, Θεοδωρομανωλάκη, Παλάσκα, Κάρτερ 19 (5).

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.