Τη δεύτερη φετινή του νίκη κόντρα στον Πρωτέα Βούλας κατάφερε να πάρει το μεσημέρι της Τρίτης (4/4) ο ΠΑΟΚ, ο οποίος βιώνοντας ένα από τα καλύτερα φετινά του παιχνίδια για φέτος κέρδισε πολύ εύκολα την ομάδα της πρωτεύουσας με 97-70 και έκανε το 2-1 στη μεταξύ τους σειρά στη μάχη της 7ης θέσης στη φετινή Α1 Γυναικών.

Ακόμα και αν η 1η περίοδος ήταν πολύ ισορροπημένη (22-20 στο 10′) μετά το αρχικό του τρομερό ξεκίνημα με 9-0 στα πρώτα λεπτά, ο Δικέφαλος του Βορρά δεν άργησε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης και με ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 14-7 στα πρώτα πέντε λεπτά της 2ης περιόδου πρόλαβε να ξεφύγει για πρώτη φορά με διψήφια τιμή (37-27).

Μάλιστα, σκοράροντας ακόμα 17 πόντους μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους όχι απλά διατήρησε αυτό του το προβάδισμα αλλά κατάφερε και να το επεκτείνει ξεφεύγοντας με 54-37 μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, ενώ συνέχισε να μη βρίσκει προβλήματα ούτε στο δεύτερο μέρος φτάνοντας με γεωμετρική πρόοδο μέχρι και το +25 (84-49) του 30′ καθαρίζοντας έτσι από νωρίς τη δεύτερη νίκη στη σειρά μια μέρα πριν το μεταξύ τους Game 4 στη Μίκρα.

Τα Δεκάλεπτα: 22-20, 54-37, 84-49, 97-70

Διαιτητές: Ντούρας-Νέδογλου-Ισιγώνης

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου, Κιολέογλου 6(2), Στεφανάκη 8, Κατσαμούρη 11, Μινοβγίδου, Τόγια, Γουίλιαμς 26(1), Γουίλσον 22(3), Καρλάφτη 6(2), Πέρι 8, Κουκουναρίδου, Κολλάτου 10.

Πρωτέας Βούλας (Φατούρος): Χατζηβασιλείου 10(2), Σακελλαρίου 4, Πατεράκη 20(1), Χατζηγιακουμή 7(1), Αλεξιά 8, Αναστασοπούλου 8(1), Τζανετάτου 13(2).

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.