Στο κλειστό γυμναστήριο του Μετς ξεκίνησε σήμερα (23/6) το ειδικό πρωτάθλημα ανόδου στον Όμιλο Νότου της Α2 Γυναικών.
Με τις ομάδες να έχουν χωριστεί σε δύο υποομίλους, στον πρώτο όμιλο ο ΣΔΥ Τρίπολης επικράτησε με 42-38 των Δαναών Άργους και ο ΟΚΑ Αρκάδι κέρδισε εύκολα με 65-45 το Βούρειο Χίου. Στο δεύτερο, η Αναγέννηση Λαμίας επιβλήθηκε με 73-67 του Κούρου Σάμου και ο Πήγασος Κρεμαστής δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στο Θησέα Παναγιούδας, τον οποίο νίκησε άνετα με 57-35.
Τα σημερινά αποτελέσματα:
Α’ υποόμιλος
ΣΔΥ Τρίπολης-ΑΟ Άργους Οι Δαναοί 42-38
Βούρειος ΑΟΛ-ΟΚΑ Αρκάδι 45-65
Β’ υποόμιλος
ΓΣ Αναγέννησις Λαμίας-ΠΜΑΣ Κούρος 73-67
ΑΕΣ Θησέας Παν.-ΑΟ Πήγασος Κρεμαστής 35-57
Αναλυτικά τα παιχνίδια:
Α’ Υποόμιλος
ΣΔΥ Τρίπολης-ΑΟ Άργους Οι Δαναοί 42-38
Διαιτητές: Φασόλης, Μαρίγλη.
Δεκάλεπτα: 10-7, 17-11, 4-5, 11-15.
ΣΔΥ Τρίπολης (Πολυζογόπουλος): Στασινού 8, Χαπιλομάτη Α., Κούρτη, Καραγιάννη, Αρβανίτη 4, Χαπιλομάτη Γ., Μπαρουξή 17, Αλεξοπούλου, Νασιοπούλου 9 (3), Κουρέτα, Κοτζιοπούλου, Τζάνη 6.
ΑΟ Άργους Οι Δαναοί (Κουλονίκης): Μπελέκη 10 (2), Μπαρτούση Α., Παναγιωτοπούλου 6, Αλμέρδου 2, Μπαρτούση Σ. 3 (1), Μάρκου, Σουλτανίδη, Καπετάνιου 8 (2), Λέρμα 9.
Βούρειος ΑΟΛ-ΟΚΑ Αρκάδι 45-65
Διαιτητές: Γιακείνη, Λαζαρίδης.
Δεκάλεπτα: 13-12, 6-18, 14-17, 12-18
Βούρειος ΑΟΛ (Χατζηλάμπρου): Ψώρρα 20, Κώττη 3 (1), Καμαράδου, Νεστωρίδη, Πύρρου 3, Γρηγοριάδου 2, Πόρου, Τσιμιλά, Μουτάφη 8, Μονογιούδη 3, Τσαρούχα 6.
ΟΚΑ Αρκάδι (Πλευράκης): Σταγάκη, Ρήγα 2, Μούκα 15 (2), Ζουμπεράκη 8 (1), Κουλούρη 15 (1) Μιχελιδάκη 12, Παναγιωτάκη 2, Παναριστάκη 11 (1).
Β’ Υποόμιλος
ΓΣ Αναγέννησις Λαμίας-ΠΜΑΣ Κούρος 73-67
Διαιτητές: Στρέμπας, Ποδίτης.
Δεκάλεπτα: 12-11, 18-23, 14-15, 29-18.
ΓΣ Αναγέννησις Λαμίας (Κουμπούρας): Γεωργαντζή 8, Αναστούλη 4, Πανουργιά 12 (4), Μοναντέρου 7 (1), Δημήτρη 26 (4), Αντωνοπούλου 10, Χαλδούπη 6.
ΠΜΑΣ Κούρος (Δαβιτσίδου): Δαβιτσίδου 19, Σωτηριάδη 4, Καραγκούνη 17, Φώτη 8, Παυριανίδου 13, Τσαχιρίδη 6.
Θησέας Παναγιούδας – ΑΟ Πήγασος Κρεμαστής 35-57
Διαιτητές: Τσαχάκης, Καλαϊτζάκης
Δεκάλεπτα: 9-17, 6-17, 11-11, 9-12
ΘΗΣΕΑΣ (Καραμανώλης): Φωτέλλη, Χονδροματιδου 4, Σαϊτανη 5, Ταμβακελλη, Παυλή 12(1), Χριστακόγλου, Λάκκα 2, Κωστακέλλη, Καράφλα 12, Μανιάκη, Καφιώτου.
ΠΗΓΑΣΟΣ (Αθανασιάδης): Καλιοντζογλου 2, Καραμπατζάκη 19, Λεμπανιτζε, Σιγάλα 11, Χριστοδουλου, Μπούζα 2, Σούλουμη 5(1), Μάτση 4, Μανωλάκη, Παυλίδη 2, Μπαταούλα 12.
Παρασκευή 24/6
Μετς Α’ 16.00 ΑΟ Άργους Οι Δαναοί-Βούρειος ΑΟΛ
Μετς Α’ 18.00 ΟΚΑ Αρκάδι Ρεθύμνου-ΣΔΥ Τρίπολης
Μετς Β’ 16.00 ΠΜΑΣ Κούρος-ΑΕΣ Θησέας Παν.
Μετς Β’ 18.00 ΑΟ Πήγασος Κρ.-ΓΣ Αναγέννησις Λαμίας