Στηριζόμενοι σε ένα απίθανο τέταρτο δωδεκάλεπτο οι Golden State Warriors  έφεραν τούμπα το ματς με τους Washington Wizards  και πήραν την νίκη με 104-95 στο δεύτερο φιλικό των δύο ομάδων στην Σαϊτάμα της Ιαπωνίας, κάνοντας το 2/2 στην preseason.

Ο Stepehn Curry  αγωνίστηκε μόνο στο πρώτο ημίχρονο, όπως και όλοι οι βασικοί. Ακόμα κι έτσι, οι Warriors βρήκαν τον τρόπο να δείξουν χαρακτήρα με τα… τρίτα τους, τα οποία αποδείχθηκε πως είχαν μεγαλύτερο κίνητρο από τα τριτα τωνWizards  στο τέλος, οδηγώντας το Golden State στην νίκη με 104-95, χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 30-10 στην τέταρτη περίοδο.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη των Warriors   επί των Wizards σε διάστημα τριών ημερών σε φιλικά παιχνίδια που έδωσαν οι δύο ομάδες στην Ιαπωνία, αφού στο πρώτο ματς είχαν πάρει την νίκη με 96-87.

Ο Curry  με 17 πόντους σε 17 λεπτά συμμετοχής ήταν ο πρώτος σκόρερ των Γουόριορς, με τον Moses Moody και τον Patrick Baldwin να προσθέτουν από 12 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-25, 54-56, 74-85, 104-95

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Κερ): Ν. Γκριν 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουίγκινς 10 (1/5 τρίποντα), Λούνι 4 (7 ριμπάουντ), Κάρι 17 (3/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πουλ 7 (1 τρίποντο, 5 λάθη), Κουμίνγκα 5 (1), Τ. Γκριν, Μπάλντουιν 12 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 2, Γουάισμαν 8 (1), Γουέδερσπουν 4, ΝτιΒιντσέντζο, ΜακΚλανγκ 9 (1), Μούντι 12 (2), Ρόλινς 2, Σπένσερ 6

ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ (Ανσελντ): Χατσιμούρα 11 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Μπάρτον 12 (1/7 τρίποντα), Κούζμα 8 (3/11 σουτ), Πορζίνγκις 18 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μόρις 11 (1), Γκιλ 9 (1), Τοντ, Γκίμπσον 5 (1), Σέικελ 10 (3/9 σουτ), Κίσπερτ, Γκάφορντ 3 (7 ριμπάουντ), Κάρεϊ 1, Ράιτ 5 (1), Ντέιβις 2 (0/7 σουτ)