Στο δεύτερο παιχνίδι του στο φετινό FIBA Europe Cup και στο πρώτο ευρωπαϊκό στην έδρα του μετά σχεδόν 40 χρόνια, ο Ιωνικός Νικαίας δεν τα κατάφερε κόντρα στην ανώτερη Antwerp, από την οποία και ηττήθηκε με 81-92 και έπεσε στο 1-1 μετά από δύο αναμετρήσεις.

Στην πρώτη περίοδο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ -και με εξαίρεση κάποια ξεσπάσματα της τάξης του +5 και για τις δύο- το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο μέχρι και τα τελευταία της λεπτά, όταν η Antwerp με ένα σερί της τάξης του 0-8 κατάφερε να μετατρέψει το -2 σε +6 (18-24).
Ωστόσο, ο Ιωνικός πρόλαβε μέχρι τέλους να φέρει ξανά την ισορροπία με ένα ισότιμο δικό του σερί και να ισοφαρίσει σε 24-24 με τρίποντο του Νίκου Αρσενόπουλου με 4” στο ρολόι.

Οι Βέλγοι όμως, παρουσιάστηκαν πολύ πιο κυνικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο, και μετά από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα, έτρεξαν ένα αναπάντητο 0-9 επί μέρους σκορ, και πήραν ξανά το προβάδισμα με 9 πόντους (33-42).
Οι Νικιώτες όμως, είχαν ξανά τις απαντήσεις και σφίγγοντας την άμυνά τους (38% η Antwerp, 29% τρίποντο), μείωσαν δις στον πόντο (41-42, 43-44), πριν τελικά ισοφαρίσουν σε 45-45 με καλάθι του Γόντικα μετά από ασίστ του Αθηναίου.

Δυστυχώς, όσο καλός ήταν στο πρώτος μέρος άλλο τόσο κακός ήταν στο δεύτερο ο Ιωνικός, που δέχθηκε 26 ολόκληρους πόντους με 53% ευστοχία των φιλοξενούμενων, που μοίρασαν 7 ασίστ σε 17 καλάθια και ταυτόχρονα ήλεγξαν πλήρως και τα ριμπάουντ με 13 έναντι 4, αλλά και 5 επιθετικά.
Έτσι, ο Ιωνικός πέτυχε μόλις έναν πόντο από 24′ μέχρι και το 30′ και φυσιολογικά είδε την Antwerp να τρέχει ένα εκκωφαντικό επί μέρους σκορ της τάξης του 1-19, και να ξεφεύγει έτσι με 17 (59-76)…

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η ελληνική αρμάδα, η οποία βρέθηκε ακόμα και στο -19 στις απαρχές της, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και εκκινώντας με 5-8 σουτ μείωσε μέχρι και τους 13 πόντους με δύσκολο goal foul του German μετά από επιθετικό ριμπάουντ του ίδιου (69-82), με τον υπερηχητικό σκόρερ να πετυχαίνει και ένα δύσκολο lay up στη συνέχεια για το 71-82 στο 34′ -βάζοντας… φωτιά στον «Πλάτωνα»!

Στη συνέχεια, αν και ο Ιωνικός κατέβασε την απόσταση μέχρι και τους 9, οι Βέλγοι βρήκαν τις λύσεις και με ένα σύντομο 0-4 μέχρι και το τελευταίο 1.5 λεπτό (73-86), έμοιαζαν έτοιμοι να κλειδώσουν τη 2η νίκη του στο θεσμό -κάτι που εν τέλει κατάφεραν επικρατώντας με 92-81.

Για τους νικητές, ξεχώρισαν οι Hands με 19 πόντους (6-13 σουτ, 2-6 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, και Rogiers με 17 πόντους (7-8 σουτ) και 8 ριμπάουντ.
Από την άλλη μεριά, για τον Ιωνικό, ο German ήταν ξανά μοναδικός στην επίθεση με 22 πόντους (9-18 σουτ, 1-5 τρίποντα), ενώ στους 16 με 7 ριμπάουντ και 3 τελικές πάσες σταμάτησε ο Γόντικας.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 45-45, 59-76, 81-92

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία ΕΔΩ.