Δεν εμφανίστηκε ποτέ ουσιαστικά στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός, που επέτρεψε στην Sporting να τρέξει ένα τεράστιο σερί στο τελευταίο τέταρτο και να φτάσει μοιραία σε μια πολύ εύκολη νίκη με 87-54 στην Πορτογαλία.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δίλεπτο, η Sporting κατάφερε με 8 αναπάντητους πόντους να ξεφύγει με 7 (14-7) στα μέσα της περιόδου, με τον Ιωνικό όμως, να καταφέρνει μέσω πολύ καλών αμυνών να ροκανίσει τη διαφορά και να κλείσει μάλιστα στην ισοπαλία (18-18) με ένα ηχηρό 1-7 σερί.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ελληνική ομάδα ήταν εκνευριστικά άστοχη από το παρκέ καθ’ όλη τη διάρκεια (29%), κάτι που έδωσε στην αρμάδα της Λισαβώνας τη δυνατότητα να ξεφύγει ακόμα και με διψήφιες διαφορές -μέγιστη το +13 (33-20)- και να είναι εκείνη που ρύθμιζε τη ρότα του αγώνα.
Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν πρόθυμοι να τα παρατήσουν και με 7 σερί πόντους από Κολοβέρο και Αρσενόπουλο (5, 8 στο ημίχρονο) μείωσε μέχρι και τους 5 -πριν ο Monteiro αυξήσει ξανά τη διαφορά στους 8 με δικό του τρίποντο (38-30).

Μετά την ανάπαυλα, ακόμα ένα ευρωπαϊκό μπλακ άουτ για τον Ιωνικό φέτος…
Μετά από μια ισορροπημένη εκκίνηση, όπου οι δύο ομάδες έφτασαν 4 φορές στο καλάθι, οι Πορτογάλοι έτρεξαν ένα ηγεμονικό 19-5 σερί σε 6 λεπτά μέχρι και το φινάλε του δεκαλέπτου, και όντας τρομακτικά εύστοχοι από το παρκέ (53% εντός πεδιάς, 43% τρίποντο, 6 ασίστ σε 9 καλάθια) κατάφεραν όχι μόνο να μεγαλώσουν απλά το προβάδισμά τους αλλά και να φτάσουν και στο +20, με 2/2 βολές του Monteiro (65-45)…
Aξίζει να αναφερθεί πως σε αυτό το διάστημα, ο Ιωνικός μέτρησε μόλις 1-6 σουτ αλλά και 4 λάθη…

Δυστυχώς, η κατάσταση αντί να καταλαγιάσει, οργίασε, με την Sporting να συνεχίζει στην 4η όπως τελείωσε την 3η -δυναμικά- και με ένα νέο 6-3 σερί (25-8 σύνολο) έφτασε μέχρι και το +24 (69-45) στο 35′.
Μέχρι τέλους, δεν άλλαξε τίποτα δραματικά, με τη διαφορά να ξεπερνάει και τους 30 πόντους (+31 στο 37) και την Sporting να φτάνει στη 2η νίκη της στο FIBA Europe Cup.

Για τους νικητές, ξεχώρισαν οι Williams και Martin με 35 πόντους, 14 ριμπάουντ και 6 ασίστ αθροιστικά.
Από την άλλη μεριά, μονάχα ο Γόντικας φάνηκε για τον Ιωνικό, με τον Έλληνα «ψηλό» να μετράει 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 38-30, 65-45, 87-54

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά ΕΔΩ.