Τίποτα δεν πήγαινε καλά στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης με τη Λάρισα για τον Ιωνικό Νικαίας, με την τρομακτική 3η περίοδο των Θεσσαλών, όπου χάρις σε ένα τεράστιο επί μέρους σκορ της τάξης του 14-0 ξέφυγαν ακόμα και με 19 πόντους, να φέρνει την καταστροφή στο αθηναϊκό συγκρότημα, με τους Νίκο Χουγκάζ και Eugene German να έχουν έντονο φραστικό επεισόδιο!

Έτσι, ο προπονητής της ομάδας, ο José Segura, φανερά απηυδισμένος από τη συμπεριφορά αμφότερων, πήρε την απόφαση να μην τους βάλει σε όλη την 4η περίοδο στο σημερινό παιχνίδι, προκειμένου να συνέλθουν.
Μάλιστα, η αρμάδα της Νίκαιας λίγο έλειψε να κλέψει το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο χωρίς την παρουσία του εν λόγω διδύμου, όταν επέστρεψε από το -21 μειώνοντας στους 4 ένα λεπτό πριν το τέλος με καλάθι του Κολοβέρου -κάτι που ενισχύει την ενέργεια του Ισπανού τεχνικού.

Τέλος, αξίζει να αναφερθεί πως η κατάσταση γενικότερα στον «Πλάτωνα» μύριζε… μπαρούτι, με το κοινό των γηπεδούχων να έχει έντονα παράπονα από τη διαιτητική τριάδα.