Ο Ιωνικός Νικαίας απέδειξε πως του… πηγαίνει γάντι το Βέλγιο και γυρίζοντας από το -15 κόντρα στην Antwerp κατάφερε να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη με 90-87 και να μείνει ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης.

Στο πρώτο μέρος, παρότι εκκίνησε άσχημα την αναμέτρηση και βρέθηκε ακόμα και στο -9 στα μέσα της πρώτης περιόδου (13-4), ο Ιωνικός κατάφερε να βρει τα πατήματά του και σταδιακά κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά, πριν περάσει και μπροστα στο σκορ χάρις σε ένα ηχηρό 0-9 σερί στο φινάλε (22-26).

Στη δεύτερη περίοδο, η αρμάδα της Νίκαιας έχασε σύντομα όμως το μομέντουμ που είχε καλλιεργήσει στα τελευταία 3 λεπτά, με την Antwerp να τρέχει ένα δικό της 13-0 σερί και να αγγίζει το +6 (35-29) αλλά και το +7 λίγο αργότερα (44-37).
Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και με αξιοπιστία στην άμυνα (1 πόντο μέχρι και το ημίχρονο) έκαναν το 44-37, 45-45 στο τέλος του ημιχρόνου μέσω ενός 1-8 επί μέρους σκορ.

Μετά την ανάπαυλα, οι Βέλγοι μπήκαν εξαιρετικά στο παρκέ και εκμεταλλευόμενοι ακόμα ένα ευρωπαϊκό μπλακ άουτ του Ιωνικού, έτρεξαν ένα ασταμάτητο 17-2 σερί και έφτασαν μέχρι και το +15 (62-47).
Όμως, στα τελευταία 4 λεπτά, η ελληνική ομάδα δέχθηκε μόλις 3 πόντους ακόμα και σε συνδυασμό με τους 16 δικούς της (με κύριους πρωτεργάτες τους German και Mustafa) μείωσε στο 65-63 στο τέλος της 3ης.

Στην 4η περίοδο, το παιχνίδι συνέχισε να είναι στην κόψη του ξυραφιού, με τον German να δίνει με λέι απ το προβάδισμα στο 32′ (67-68), πριν απαντήσει με δικό του τρίποντο ο Fridriksson (70-68/ 21 πόντοι, 4-8 τρίποντα).
Ίδιο σκηνικό και στη συνέχεια, με τον Αμερικανό να ευστοχεί σε διπλή προσπάθεια για 3 από την κορυφή πριν απαντήσει ξανά η Antwerp (76-73), με τον German όμως να πετυχαίνει ακόμα 2 σερί τρίποντα για το 78-79 στο 37′!

Με 1.35 για το τέλος, ο Κολοβέρος έπαιξε στα πόδια τον προσωπικό του αντίπαλο και πήγε στη γραμμή για 2 βολές, αλλά αστόχησε σε αμφότερες προσπάθειες (85-83/ 7-4 σερί), αλλά και οι Βέλγοι αστόχησαν στα 2 επόμενα τρίποντά τους με Tiby και Fridriksson -με τον Mustafa να αρπάζει το ριμπάουντ και να κερδίζει αντιαθλητικό φάουλ στην προσπάθειά του να ξεχυθεί στο ανοιχτό γήπεδο.
Με ακριβώς 1 λεπτό στο ρολόι, ευστόχησε και στις 2 βολές του (85-85), αλλά στη συνέχεια ο ίδιος γλίστρησε χάνοντας τη μπάλα, με την Antwerp να βρίσκει ένα μακρινό δίποντο (πατούσε οριακά γραμμή) με τον Donkor 34” πριν το τέλος.
Με 16” στο ρολόι, ο Χουγκάζ πέτυχε ένα τεράστιο τρίποντο και έδειχνε ικανός να κρατήσει στην ευρωπαϊκή ζωή τον Ιωνικό (87-88)!

Ο ίδιος μάλιστα κέρδισε και το φάουλ μετά τη χαμένη επίθεση των Βέλγων και με 2/2 βολές καθάρισε το ματς!

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 45-45, 65-63, 87-90

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία ΕΔΩ.