Το βράδυ της Τρίτης (31/5), η Λάρισα παρουσιάστηκε για άλλη μια φορά κατά την τρέχουσα σεζόν εξαιρετικά ανταγωνιστική κόντρα στον Παναθηναϊκό, καταφέρνοντας μάλιστα να κάνει πράξη αυτό που δεν είχε κάνει στις περασμένες συναντήσεις του –να σοκάρει τους πρωταθλητές Ελλάδας με την ενέργεια και την επιθετική της αποτελεσματικότητα φτάνοντας στην πιο μεγάλη νίκη της ιστορίας της!
Ωστόσο, το πιο σημαντικό στοιχείο δεν ήταν άλλο από την επέκταση του μαγικού της πρώτου μέρους και στο δεύτερο, κάτι που δεν είχε κατορθώσει να κάνει στην προηγούμενη μεταξύ τους αναμέτρηση στο ίδιο γήπεδο.

Στις 6 Φεβρουαρίου λοιπόν, οι Θεσσαλοί -όπως άλλωστε και σήμερα- ήταν… φονικοί στο αρχικό 20λεπτο σκοράροντας 50 ολόκληρους πόντους με 18-36 σουτ εντός πεδιάς (50% ευστοχία) αλλά και 8-10 από μακρινή απόσταση (80%) -ρημάζοντας την πράσινη άμυνα και φτάνοντας σε τεράστιες αποστάσεις!
Κάτι τέτοιο έλαβε χώρα και απόψε, με την αρμάδα του Φώτη Τακιανού να πετυχαίνει επίσης 50 πόντους με σχετικά παρόμοια ποσοστά ευστοχίας (19-36 σουτ, 9-16 τρίποντα) -μια συγκυρία που την έφερε μέχρι και το +26 σε κάποια στιγμή στο πρώτο 11λεπτο της μονομαχίας.

Στο ματς των απαρχών του 2022 δεν έγινε όμως ό,τι και σήμερα, αφού οι γηπεδούχοι κολλώντας στους 36 πόντους στο δεύτερο μέρος (14-30 σουτ, 3-13 τρίποντα, 9 λάθη) λύγισαν εν τέλει στη ξεκάθαρη διαφορά δυναμικότητας με το τριφύλλι
Σήμερα, το δεύτερο 20λεπτο δεν είχε στατιστικώς τεράστιες διαφορές, με την Λάρισα -όπως και τότε- να είναι άστοχη από το παρκέ (12-27 σουτ, 2-12 τρίποντα) και να υποπίπτει σε πολλά λάθη (8 για 8 ασίστ) -με τους 34 πόντους σε 41 επιθέσεις να μιλούν φυσικά από μόνοι τους…

Τι άλλαξε όμως το αποτέλεσμα και δεν την έφερε ξανά στην άσχημη μεριά του πίνακα του σκορ;

Αρχικά, αυτή τη φορά υπήρξε ένας κυνικός closer στο στρατόπεδό της, με τον Ousman Krubally να σακατεύει την αντίπαλη άμυνα με 9 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ ΜΟΝΟ στην 4η περίοδο, ενώ την ίδια στιγμή με 7 σερί πόντους από το 37′ μέχρι και το 38′ μετέτρεψε το 73-70 σε 80-73 και «καθάρισε» εν ολίγοις το ματς με ένα μεγάλο τρίποντο!

Παράλληλα, επειδή κανείς δεν παίζει μόνος και πάντοτε ο αντίπαλος έχει μερίδιο ευθύνης σε κάθε νίκη και ήττα, μια ριζική διαφορά ήταν η απόδοση του Nemanja Nedovic, ο οποίος τα… έσπασε σήμερα με 1-7 τρίποντα. Ας αφήσουμε όμως τα στατιστικά να μιλήσουν.

• 6/2/2022: 38 πόντοι (13-20 σουτ, 8-14 τρίποντα, 4-5 βολές)/ +13 σε 31 λεπτά
  • 31/5/2022: 4 πόντοι (1-10 σουτ, 1-7 τρίποντα, 1-2 βολές)/ -8 σε 18 λεπτά

Ουσιαστικά, ο Σέρβος σήμερα πέτυχε -όχι απλά 34 λιγότερους πόντους σε σχέση με το πρότερο ματς- μόλις 4 πόντους σε 13 επιθετικές κατοχές του με τη μπάλα στα χέρια, κάτι που στέρησε πολλά από τον ΠΑΟ