Αν και τα βρήκε σκούρα κόντρα στον Άρη, αν και έχασε τον Ουόκαπ με διάστρεμμα στο πρώτο ημίχρονο, αν και έχασε διαφορές ακόμα και από το -16 ο Ολυμπιακός βρήκε το δρόμο να λυγίσει το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη με 85-71 για την 12η αγωνιστική της Basket League με αποτέλεσμα να κλείσει με νικηφόρο τρόπο το 2023.

Ο Λαρεντζάκης ήταν αυτός που ξεχώρισε περισσότερο για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι είδαν τους φιλοξενούμενους να μειώνουν ακόμα και στους 5 πόντους πριν απαντήσουν με ένα τεράστιο επί μέρους σκορ της τάξης του 13-2 στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με 17 πόντους ενώ ακολούθησαν Φαλ και Μιλουτίνοβ με 15 και 13 πόντους, αντίστοιχα.

Από πλευράς Άρη ξεχώρισαν περισσότερο οι Γκαλινατ, Σταρκ και Μπλούμπεργκς με 14, 14 και 16 πόντους, αντίστοιχα.

Μπορεί να χαλάρωσε στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης επιτρέποντας με αυτόν τον τρόπο στους γηπεδούχους να μπουν ξανά στη διεκδίκηση του ματς, ο Παναθηναϊκός λύγισε εν τέλει και τον ΓΣ Αμαρουσίου με 92-79 στο ματς που έριξε την αυλαία στο πρωτάθλημα για το 2023 -με αποτέλεσμα να κάνει το 12/12 στη λίγκα.

Η τριάδα των Βιλντόζα (19 πόντοι, 5 ασίστ), Γκριγκόνις (16 πόντοι) και Μπαλτσερόβσκι (8 πόντοι, 13 ριμπάουντ) ήταν αυτή που ξεχώρισε περισσότερο για το τριφύλλι που σε Ελλάδα και Ευρώπη ήταν τρομερά αποτελεσματικό στο φινάλε της χρονιάς.