Η ΑΕΚ πήρε μία δύσκολη νίκη στο Ρέθυμνο με 57-66, εμφανίζοντας ένα πολύ καλό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο, όπου και εξασφάλισε τελικά τη νίκη. Το Ρέθυμνο προσπάθησε για ένα ημίχρονο, όμως η διαφορά δυναμικότητας ήταν ολοφάνερη και είχε ως αποτέλεσμα την ήττα του.

Η ομάδα της Κρήτης ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση, αιφνιδιάζοντας την ΑΕΚ, η οποία όμως κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι και να πλησιάσει στο σκορ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο πίσω στο σκορ με δύο πόντους (17-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο συνέχισε να παίζει καλά και στις δύο πλευρές του παρκέ, με την ομάδα του Λούκα Μπάνκι να μην μπορεί να έχει σταθερή επαφή με το αντίπαλο καλάθι. Έτσι, οι γηπεδούχοι πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με έναν πόντο (31-30).

Στο δεύτερο ημίχρονο η «Ένωση» κατάφερε να… ξυπνήσει και να παίξει πιο συγκεντρωμένα στην επίθεση, κάτι που της έδωσε τη δυνατότητα να μπει μπροστά στο σκορ με το τέλος της τρίτης περιόδου (46-49). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κι άλλο το ρυθμό τους και βρήκαν εύκολα καλάθια στην επίθεση, με αποτέλεσμα η διαφορά να αυξηθεί κι άλλο, για να διαμορφωθεί το τελικό 57-66 που έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 31-30, 46-49, 57-66.

Ρέθυμνο (Μυκονιάτης): Ντάνιελς, Ντέιβις 10 (1), Γκάιτον 12 (2), Οικονομόπουλος, Ραζής 4, Κουρέπης, Γλυνιαδάκης 4, Σιγκούνας, Μπαρτ Τζούνιορ 17 (2), Καλογιαννίδης 2, Καλαϊτζάκης, Κλάντον 8.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος, Τσαλμπούρης 2, Ματσιούλις 2, Ράταν-Μέις 13 (1), Λαρεντζάκης 15 (3), Γκρίφιν 2, Καββαδάς 2, Σαντ-Ρος 7, Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 8, Γιαννόπουλος 5 (1), Χάντερ 10.