Με το… δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα της Basket League ο Προμηθέας Πατρών επικρατώντας άνετα του Κολοσσού Ρόδου στο Βενετόκλειο με 68-83. Οι Πατρινοί, χάρη σε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, έβαλαν μπρος για την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα σε μία από τις δύσκολότερες έδρες, επιβεβαιώνοντας τη δυναμική τους και τη φετινή χρονιά. Οι παίκτες του coach Γιατρά βρέθηκαν σε εκπληκτική μέρα στο επιθετικό κομμάτι, έχοντας 62% στα δίποντα και 50% τρίποντα με 15/30(!) προσπάθειες από τα 6,75, αντισταθμίζοντας έτσι και με το παραπάνω το άσχημο ποσοστό των ελεύθερων βολών (8/18, 44.4%). Από την άλλη πλευρά, παρά το πολύ καλό τους πρώτο δεκάλεπτο όταν και βρέθηκαν προηγούμενοι ακόμα και με +7 (23-16) και τη διατήρηση της επαφής στο σκορ μέχρι και το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το φρενήρη ρυθμό του Προμηθέα και μοιραία αγνόησαν το ροζ φύλλο αγώνα.

Το ελληνικό δίδυμο Κασελάκη-Τσαϊρέλη έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην έκβαση του ματς υπέρ του Προμηθέα, με τον πρώτο να τελειώνει τον αγώνα ως πρώτος σκόρερ με 19 πόντους και το δεύτερο να πραγματοποιεί ένα μαγικό πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας και τους 17 πόντους του στο διάστημα αυτό. Για το σύνολο του Σωτήρη Βεττούλα, σημείο αναφοράς αποτέλεσε ο Δημήτρης Μαυροειδής, ο οποίος ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος ήταν ανίκητος στις δύο ρακέτες και τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους, έχοντας για άξιο συμπαραστάτη το Δημάκο που πρόσθεσε 15.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 41-43, 51-68, 68-83.