Με μια εξαιρετική για τον Άρη και κάκιστη για την ΑΕΚ 4η περίοδο, οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν της «Ένωσης» με 91-73, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α1 Basketleague Ανδρών. Κάπως έτσι, η ομάδα της Θεσσαλονίκης «έπιασε» την ΑΕΚ στην 4η θέση (7-9 ρεκόρ) και την προσπέρασε λόγω της διαφοράς στους μεταξύ τους αγώνες (+1 η ΑΕΚ στα Λιόσια, +18 ο Άρης σήμερα).

Με τις δύο ομάδες να είναι “καυτές” από την περιφέρεια και με τις άμυνές τους συνάμα να μην είναι καλά «κουρδισμένες», η 1η περίοδος έληξε στο 22-30, με την ΑΕΚ από το 16-11 να κάνει ένα επί μέρους 3-17 (από εκεί και πέρα άρχισε να σκοράρει 3ποντα, σκόραρε 5/6 σε αυτό το διάστημα, πριν είχε 0/4) και να παίρνει «κεφάλι» στο σκορ.

Ο Άρης της 2ης περιόδου ήταν εξαιρετικός. Κράτησε για 6 λεπτά χωρίς πόντο την ΑΕΚ, κάνοντας σερί 12-0 σ’ αυτό το διάστημα (34-30), ενώ μετά το καλάθι της «Ένωσης» που «έσπασε το ρόδι» στο δεκάλεπτο, ο Άρης συνέχισε με άλλο ένα σερί, αυτήν τη φορά 8-0, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 9 (42-33). Οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία 2 λεπτά της περιόδου βρήκαν επιθετικό ρυθμό και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στο -3 (44-41 το ημίχρονο).

Η 3η περίοδος ήταν αρκετά ισορροπημένη. Μπορεί ο Άρης να ξεκίνησε ανεβάζοντας τη διαφορά στους 9 πόντους (56-47), ωστόσο η ΑΕΚ κατάφερε μέσα σε 1 λεπτό να κάνει ένα μικρό 6-0 και να μειώσει στους 3 (56-53). Το δεκάλεπτο «έκλεισε», τελικά, χωρίς να έχει γίνει αλλαγή στην απόσταση των δύο ομάδων (62-59).

Στο πρώτο τετράλεπτο της 4ης περιόδου η ΑΕΚ έχασε κάθε επαφή με το σκορ. Από τη μία δε σκόραρε, από την άλλη δέχθηκε 14 πόντους και έμεινε πίσω με 17 (76-59). Αυτό το τετράλεπτο ήταν και η «χαριστική βολή» για το συγκρότημα του Στέφανου Δέδα, αφού από εκεί και πέρα δεν έβγαλε την παραμικρή αντίδραση και παραδόθηκε στην ανεβασμένη ψυχολογία του Άρη. Οι Θεσσαλονικείς φτάσανε μέχρι και στο +23 (85-62, 23-3 επί μέρους της περιόδου), με το τελικό σκορ εν τέλει να είναι 91-73.

Διαιτητές: Φούφης, Ζαχαρής, Μάλαμας
Δεκάλεπτα: 22-30, 44-41, 62-59, 91-73

Άρης (Καστρίτης): Cowan Jr 21 (4), Καμάρας, Νετζίπογλου 16, Hanlan 14, Κότας 6, Juiston 15 (12 ριμπάουντ), Χαβαλές, Σιδηροηλίας, Πουλιανίτης 6, Πετανίδης, Lockett 13, Γεροκώστας

ΑΕΚ (Δέδας): Colom 5 (10 ασίστ), Φλιώνης 8, Rautins 18 (4), Μαυροειδής 8, Hummer 10, Πετρόπουλος 3, Φιλιππάκος 4, Παππάς 17 (4), Καρλής, Κουζέλογλου.

Μπορείτε να δείτε τα στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.