Σε μια πολύ σημαντική νίκη αναφορικά με τη σωτηρία του έφτασε το απόγευμα της Κυριακής (13/2) ο Άρης, ο οποίος έκαμψε με 79-75 την αντίσταση του Ιωνικού Νικαίας στο απόλυτο ντέρμπι παραμονής της αγωνιστικής και έφτασε στους 20 βαθμούς (ρεκόρ: 6-8)!

Στην τρίτη περίοδο, όταν οι Θεσσαλονικείς μπήκαν… φουριόζοι από τα αποδυτήρια και με ένα τρομερό επί μέρους σκορ της τάξης του 23-8 έφτασαν στο +12 στο 28ο λεπτό (54-45). Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όμως, οι Αθηναίοι βρήκαν πολλές λύσεις σε άμυνα και επίθεση και εκκινώντας με ένα ηχηρό 0-7 (έγινε 4-14 στη συνέχεια)  κατάφερε μάλιστα να περάσει μπροστά ακόμα και με 3 πόντους (65-68)!

Στο τέλος όμως, οι «κιτρινόμαυροι» έτρεξαν ένα ηχηρό σερί και δια πυρός και σιδήρου έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 31-34, 61-52, 79-75

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.