Παρά τον ανταγωνιστικό χαρακτήρα του ντέρμπι, το Λαύριο με τον Tyson Carter ως κύριο πρωτεργάτη, κατάφερε να περάσει δύσκολα από τη Θεσσαλονίκη και την έδρα του Άρη με 73-69 και να φτάσει στις 4 νίκες σε 5 ματς στη φετινή Basket League.

Στην πρώτη περίοδο, το παιχνίδι ήταν πολύ κοντά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκειά του, με τις 8 προσπεράσεις και τις 2 ισοφαρίσεις να πιστοποιούν του λόγου το αληθές.
Ο Άρης όμως, ήταν εκείνος που με ένα ηχηρό 8-2 σερί έκλεισε δυναμικά την περίοδο και μετατρέποντας το 14-17 σε 22-19 με 4 σερί πόντους από βολές του Ηanlan πέρασε μπροστά με 3.

Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν μάλιστα σε υψηλότατους ρυθμούς και στο επόμενο δεκάλεπτο, όπου μέχρι και τα μέσα του ήταν μπροστά με 3 και 4 πόντους, αλλά το Λαύριο με μπροστάρη τους Smith και Lewis βρήκε ουσία στην επίθεση (8-18 σουτ, 3 ασίστ) και έφτασε μέχρι και το +6 (32-38) με τρίποντο του θαυματουργού Aminu (8 πόντοι στην περίοδο) από την κορυφή.
Η αρμάδα του Καστρίτη όμως, έκλεισε την 2η περίοδο όπως και την 1η, και με ένα αναπάντητο 9-0 σερί με τους Lockett και Williams ως τους απόλυτους πρωταγωνιστές του και έκλεισε το πρώτο μέρος στο 41-38 -με τον Μουράτο να μην προλαβαίνει καν να εκτελέσει στην εκπνοή.

Μετά την ανάπαυλα, η κατάσταση του μομέντουμ αντιστράφηκε άρδην, με την αρμάδα του Χρήστου Σερέλη να τρέχει ένα τρομερό επί μέρους σκορ της τάξης του 1-10 στα μέσα της τρίτης περιόδου και να μετατρέπει το 47-47 σε 48-57 -πριν μειώσει ξανά ο Άρης με 4 αναπάντητους πόντους, σε ένα τραγικό δεκάλεπτο για τον ίδιο, αφού έμεινε στο 20% εντός πεδιάς, στο απόλυτο 0 από μακρινή απόσταση σε 7 απόπειρες ενώ υπέπεσε και σε 3 λάθη για 3 ασίστ.

Στην 4η και τελευταία περίοδο υπήρξε ακόμα μια αλλαγή σκυτάλης, με τον Williams να σπρώχνει τον Άρη σε μια τρανταχτή επιστροφή στο ματς, με τους «κιτρινόμαυρους» να αναγκάζουν σε μόλις 1-6 το Λαύριο στο πρώτο πεντάλεπτο και με ένα 7-0 ισοφάρισαν στο 35′ σε 59-59 μετά από περίτεχνο drive του Αμερικανού forward -που λίγες στιγμές μετά έφτασε τους 19 πόντους με τρίποντο από την αριστερή γωνία και έγραψε το 62-61 (8 σερί πόντοι).
Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μόνο από βολές τους επόμενους 6 πόντους τους, με τον Κακλαμανάκη (8 ριμπάουντ) να πετυχαίνει τους 4 τελευταίους εξ αυτών δίνοντας έναν αέρα στους Αθηναίους με 64-67 -πριν μειώσει ο Hanlan με δύο δικές του σε 66-67 λίγες στιγμές αργότερα.

Το άτυπο σερί των βολών συνεχίστηκε και στις επόμενες φάσεις, με τους Γερομιχαλό και Hanlan να ευστοχούν σε ένα ζευγάρι έκαστος, πριν ο Carter περάσει εύκολα στα πόδια τον Williams για το 68-73, ενώ στη συνέχεια με ένα σούπερ κάρφωμα ο ίδιος παίκτης -μετά από προσωπικό κλέψιμο στην κατοχή του Άρη– έγραψε το 68-73 17” πριν το τέλος!

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 41-38, 52-57, 69-73

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία ΕΔΩ.