O Άρης και ο ΠΑΟΚ έδωσαν μάχη σώμα με σώμα στο Αλεξάνδρειο. Θύμισαν εκείνα τα παλιά αξέχαστα ντέρμπι της συμπρωτεύουσας. Στην 4η περίοδο όμως, ο «δικέφαλος» πήρε μπροστά, έσπασε τα λουκέτα και απέδρασε με τη νίκη (71-77), έχοντας ως «κλειδαρά» τον Turner.

Ο Άρης έδειχνε κυρίαρχος ως εκεί έχοντας ως παρακαταθήκη το ξύπνημά του στην 2η και στην 3η περίοδο, αλλά ο Αμερικανός πάτησε το γκάζι ως το τέρμα στο 4ο δεκάλεπτο.

Βομβάρδισε το αντίπαλο καλάθι, έβαλε εκεί τους 13 από τους συνολικά 17 πόντους του και ο «δικέφαλος» κυριάρχησε το παρκέ, γύρισε τούμπα το ματς και έφυγε με το διπλό.

Ο ΠΑΟΚ πήγε έτσι στο 9-8 και μπήκε στην 5άδα, ενώ ο Άρης πήγε στο 6-11 και συνεχίζει να βρίσκεται στα πολύ χαμηλά πατώματα της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΟΚ είχε 50% στα δίποντα (17/34) και 31% στα τρίποντα. Κέρδισε κατά κράτος την μάχη των ριμπάουντ (42 με 13 επιθετικά έναντι 32), και ρέφαρε τον κάκιστο βαθμό που πήρε στην… εξίσωση ασίστ (12) – λαθών (16). Ο «δικέφαλος» βρήκε βρήκε 37 πόντους από τους παγκίτες του σε αντίθεση με τον Άρη που πήγε μόλις 23.

Ο Άρης είχε 52% στα δίποντα (20/38), αλλά είχε μόλις 17% στα τρίποντα (4/33), είχε 12 ασίστι και 12 λάθη, ενώ έκανε 11 κλεψίματα, βρήκε 34π. από το ζωγραφιστό.

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε την τελευταία στιγμή χωρίς τον Νώντα Παπαντωνίου, ο οποίος υπέστη κάταγμα στην μύτη στην προθέρμανση των δυο ομάδων.

Από τους κίτρινους κορυφαίοι ήταν οι Φλιώνης (13π.), Dragicevic (11π., 9ριμπ.,λ 4ασ.), Little (11π., 4ριμπ., 2ασ.).

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με φόρα στο παρκέ. Ο «δικέφαλος» τιμώρησε την άμυνα χώρου του Άρη με βομβαρδισμό από τα 6.75μ. Οι φιλοξενούμενοι έβαζαν τα τρίποντα με κλειστά μάτια, ενώ μέσα σε όλα ο Κακλαμανάκης έκανε πάρτι στο «ζωγραφιστό».

Από την άλλη, ο Άρης πελάγωσε με την άμυνα του ΠΑΟΚ που έδινε τα σουτ και… έσπασε τα στεφάνια, καθώς ξεκίνησε με 0/7 τρίποντα. Ο «δικέφαλος» έτσι προηγήθηκε με 8-20 στο 7΄.25΄΄  έχοντας ως εκεί 4/6τριπ!

Ο Άρης έδειξε σημάδια ανάκαμψης, άφησε τα τρίποντα και χτύπησε κοντά στο καλάθι και έτσι μάζεψε την διαφορά και η πρώτη περίοδος έληξε 18-26 με τον ΠΑΟΚ να έχει 5/10διπ., 4/6τριπ., 7ασ. και μόλις 2 λάθη και τους κίτρινους να έχουν 6/9διπ., αλλά μόλις 1/8τριπ και να έχουν δώσει μόλις 2 ασίστ, έχοντας στον αντίποδα 3 λάθη.

Στην 2η περίοδο το σκηνικό έδειξε να αλλάζει. Ο Άρης ανέβασε την ένταση της άμυνάς του, το δίδυμο ψηλών με Χαριτόπουλο, Milosevic έπιασε τόπο, ο Φλιώνης βγήκε μπροστά μαζί με τον Little. Ο ΠΑΟΚ σταμάτησε να βρίσκει σκορ από τα 6.75μ., έκανε 3 λάθη και έτσι οι γηπεδούχοι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 8-2 και μείωσαν στους 4 πόντους (24-28 στο 13΄.45΄΄).

Ο ΠΑΟΚ έκανε μικρό ξέσπασμα και πήγε στο +7 (26-33 στο 15΄.44΄΄), αλλά ο Άρης επανήλθε, πίεσε και με ηγέτη τον Φλιώνη έφερε το ματς ίσια (33-33 στο 17΄.23΄΄) και το δεκάλεπτο έληξε στο «Χ» (37-37) με τους γηπεδούχους να έχουν από το 26-33 ως το τέλος της περιόδου ένα επιμέρους σκορ 11-4, ενώ συνολικά στο 10λεπτο αυτό το επιμέρους σκορ ήταν 19-11 υπέρ των κίτρινων

Στην 2η περίοδο ο Άρης είχε 3/5διπ. και 2/6τριπ., 4 ασίστ και 3 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/9διπ., 0/3τριπ., 2ασ. και μόλις 6 λάθη!

Η εικόνα στο πρώτο μέρος

Ο Άρης είχε 9/14διπ., αλλά μόλις 3/14τριπ., 6 ασίστ, 6 λάθη, 4 κλεψίματα, 7π. από τα λάθη των γηπεδούχων, 12π. στο «ζωγραφιστό», 7 από δεύτερες ευκαιρίες, 3π. στον αιφνιδιασμό, 18π. από τον πάγκο τους

Ο ΠΑΟΚ είχε 7/19διπ., 4/9τριπ., 9 ασίστ, 8 λάθη, 4 κλεψίματα, 6π. από τα λάθη των φιλοξενουμένων, 14π. στο «ζωγραφιστό», 7 από δεύτερες ευκαιρίες, 3π. στον αιφνιδιασμό, 14π. από τον πάγκο του.

Ξέσπασμα Άρη με επιμέρους σκορ 15-2 και +11

Στην 3η περίοδο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 39-41 στο 22΄.12΄΄, αλλά μετά έμεινε από βενζίνη. Αντίθετα ο Άρης αγρίεψε. Πίεσε, έτρεξε, μπλόκαρε τον ΠΑΟΚ με τις αλλαγές στην άμυνά του, ενώ οι φιλοξενούμενοι τα έσπασαν από τα 6.75μ. (1/6 τρίποντα στο 3ο δεκάλεπτο)

Οι κίτρινοι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 15-2 και προηγήθηκαν με 11 πόντους (54-43) στο 25΄.22΄΄.

Ο «δικέφαλος» έδειξε να συνέρχεται και μείωσε σε 56-51 στο 27΄.41΄΄ με ένα επιμέρους σκορ 8-2, αλά ο Άρης πήρε πάλι τα ηνία έκανε ένα σερί 5-0 και το τρίτο 10λεπτο έληξε 61-51.

Δέχτηκε 26π. στο πρώτο 10λεπτο και 25 στο δεύτερο και στο τρίτο μαζί

Το επιμέρους σκορ στο 10λεπτο αυτό τα έλεγε όλα, καθώς ήταν 24-14, ενώ η άνοδος της άμυνας του Άρη φαίνεται από το γεγονός ότι ο πάλαι ποτέ «αυτοκράτορας» δέχτηκε 26π. στο πρώτο 10λεπτο από το ΠΑΟΚ και 25π. (11π. στο 2ο και 14π. στο 3ο) στο δεύτερο και στο τρίτο μαζί!

Πήρε φωτιά ο Turner και ξύπνησε τον ΠΑΟΚ, που προσπέρασε τον  Άρη

Στην 3η περίοδο ο ΠΑΟΚ πήρε μπροστά με ηγέτη τον Turner, που πήρε φόρα και δεν σταμάταγε. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε δυνατή άμυνα, έκοψε το inside game των γηπεδούχων, που το έριξαν στα τρίποντα, αλλά δεν έβρισκαν στόχο με τίποτα και γενικά έδειχναν τελείως «βραχυκυκλωμένοι».

Επιμέρους σκορ 17-2

Ο «δικέφαλος» είχε υπομονή και πήγε σε καλές επιλογές στην επίθεση, ενώ ο Turner βομβάρδιζε το κίτρινο καλάθι. Ο Αμερικανός έβαλε 11 πόντους στο διάστημα αυτό, ο ΠΑΟΚ έκανε ένα επιμέρους σκορ και προηγήθηκε με 63-68 στο 36΄.51΄΄  με τους φιλοξενούμενους μνα έχουν ως εκεί ένα επιμέρους σκορ 17-2!

Αντίδραση από Άρη με Decosey και ανατροπή

Ο Άρης δεν πέταξε λευκή πετσέτα. Βγήκε από τον λήθαργο και αντέδρασε μετά τον 13ο πόντο του Turner στην 4η περίοδο, που έκανε το σκορ 65-70 στο 37΄.24΄΄.

Oι κίτρινοι έκαναν ένα σερί 6-0 με 4π. του Decosey, γύρισαν το ματς και πέρασαν μπροστά με 71-70 στο 38΄.51΄΄.

Μεγάλο τρίποντο –  μαχαιριά στην καρδιά του Άρη από Carter

Στα 51΄΄ πριν το τέλος ο Carter έβαλε ένα μεγάλο μακρινό τρίποντο, έκανε το 71-73 και γύρισε ανάποδα το ματς και χάραξε τον δρομο της νίκης για τους φιλοξενούμενους.

Στα 25΄΄ ο Little αστόχησε από τα 6.75μ. ο Beech πήρε το ριμπάουντ, κέρδισε το φάουλ έβαλε τις βολές και έκανε το 71-75.

Στα 18΄΄ ο Decosey δεν βρήκε στόχο από τα 6.75μ. Στα 14΄΄ ο Love κέρδισε φάουλ, έβαλε τις 2 βολές και διαμόρφωσε το 71-77 σε μια περίοδο που το συνολικό επιμέρους σκορ (26-10) μιλάει από μόνο του.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 37-37, 61-51, 71-77.

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Φλιώνης 13 (0/5τριπ.), Κουζέλογλου 4, Chalmers 11 (1), Dragicevic 11 (9ριμπ., 4ασ., 1κλεψ.), Decosey 9 (1), Σταμάτης 4, Σλαφτσάκης 2, Milosevic 6 (4ριμπ.), Χαριτόπουλος, Little 11 (2τριπ., 4ριμπ., 2ασ.).

ΠΑΟΚ (Άρης Λυκογιάννης): Beech 6 (0/4τριπ., 9ριμπ., 1ασ., 1κοψ.), Love 8 (6ασ., 4ριμπ.), Griffin 8 (4ριμπ., 2ασ., 2κλεψ., 1κοψ.), Κακλαμανάκης 10 (9ριμπ., 1ασ.), Καμπερίδης 8 (2), Konate 1, Μαργαρίτης 6 (1), Carter 13 (3/5τριπ., 3ριμπ., 1ασ., 2κλεψ., 1κοψ.), Turner 17 (2/2βολ., 6/9διπ., 1/3τριπ., 3ριμπ., 2κλεψ.).