Σε ένα ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξης, ο Άρης έκανε την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ με 77-76.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στην 1η περίοδο, προηγήθηκε μέχρι και με 8 στο τελευταίο της δίλεπτο (13-21), αλλά ο Άρης «έκλεισε» με ένα 9-0 και μπήκε προηγούμενος στη 2η περίοδο (22-21).

Οι «Κιτρινόμαυροι» διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα που πήραν στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου και παρ’ ότι βρέθηκαν πίσω με 2 (29-31), κατάφεραν να πάνε στ’ αποδυτήρια στο +3 απ’ τον ΠΑΟΚ (39-36).

Την 3η περίοδος την κέρδισαν κατά κράτος οι φιλοξενούμενοι. Η ομάδα του Ηλία Καστρίτη κράτησε το προβάδισμά της μέχρι και το 27′ (53-51), αλλά ο «Δικέφαλος του Βορρά» έκανε μια αντεπίθεση 3 λεπτών και μπήκε στην κρίσιμη περίοδο με 9 πόντους μπροστά (55-64), «τρέχοντας» ένα επί μέρους 2-13 στο τελευταίο τρίλεπτο του δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι ήταν τρομεροί όμως στα τελευταία 10΄του ματς. Αφού πρώτα έκαναν επί μέρους σκορ 10-2 και μείωσαν στον πόντο (65-66), στη συνέχεια πήραν και προβάδισμα στο τελευταίο λεπτό (75-74). O Love με 2 εύστοχες βολές ξανάβαλε μπροστά την ομάδα του στα 26″ πριν το τέλος, με τον Cowan Jr στην «κιτρινόμαυρη» επίθεση να κάνει το ίδιο και να βάζει μπροστά τον Άρη (77-76). Στον ΠΑΟΚ έμειναν 17″ για την επίθεσή του, όμως η καλή άμυνα έβγαλε εκτός απειλής των «καυτό» Dileo (4/5 τρίποντα) και το τελευταίο σουτ αναγκάστηκε να το πάρει ο Greene, στο οποίο και αστόχησε.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Τσαρούχα, Μαλαμάς.

Δεκάλεπτα: 22-21, 39-36, 55-64, 77-76.

ΑΡΗ (Καστρίτης): Cowan Jr. 18, Lockett 2, Νετζίπογλου 16, Williams 11, Kelly 15, Juiston 12, Καμάρας, Σχίζας, Πουλιανίτης 3, Πετανίδης, Κώττας.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Greene 7, Χριστοδούλου 10, Καμαριανός 5, Dileo 15 (4/5 τρίποντα), Γιάνκοβιτς 6, Rivers 10, Lee, Love 9, Κωνσταντίδης, Μάντζαρης, Τολιόπουλος 10, Renfro 4.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.