Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε ο Παναθηναϊκός απέναντι στον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, του οποίου επιβλήθηκε με 89-51 για την 22η αγωνιστική της φετινής Basket League. Οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν, αλλά δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα να φανούν ανταγωνιστικοί.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ καλά στο παρκέ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους, ωστόσο, να είναι πιο επιθετικοί και να παίρνουν το προβάδισμα, με μία πολύ καλή διαφορά από τους φιλοξενούμενους (26-14). Στη συνέχεια οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο συνέχισαν να παίζουν καλά κρατώντας το προβάδισμα στο σκορ και ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά, πριν οι δύο ομάδες κατευθυνθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (46-28).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι» έπαιξαν ακόμα καλύτερα και με σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να συνεχίσουν να ανεβάζουν τη διαφορά στο σκορ, με τους Θεσσαλονικείς να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν (71-40). Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός έδειξε να κατεβάζει ρυθμό, κάνοντας, όμως, διαχείριση της αναμέτρησης και πήρε μία άνετη νίκη, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 89-51.

Δεκάλεπτα: 24-16, 46-28, 71-40, 89-51.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Παπαγιάννης 12, Παπαπέτρου 11 (2), Καλάθης 5 (1), Τόμας 13 (1), Κιλπάτρικ 6 (2), Λοτζέσκι 10 (2), Γκιστ, Καλαϊτζάκης 2, Βουγιούκας 6, Μήτογλου 11, Αντετοκούνμπο 10 (1), Λεκαβίτσιους 3 (1).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 8 (2), Τέπιτς 11 (3), Γκος 8 (1), Τζέφερσον 11, Ζάρας 6 (2), Μαργαρίτης 1, Τσόχλας 3 (1), Σχίζας, Γκάρετ, Χάτσερ 3 (1).