Ο Ήφαιστος νίκησε με 62-56 τον Άρη σε φιλικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο «Nick Galis Hall». Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Λήμνου ήταν ο Κώστας Γόντικας με 13 πόντους, ενώ από τον Άρη ξεχώρισε ο Μποχωρίδης με 13.

Μετά το νωθρό ξεκίνημα για τις δύο ομάδες, ο Ήφαιστος επέβαλε τον ρυθμό του και από το 4-4 στο 5’, έκανε επιμέρους 9-3 κάτι το οποίο είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθεί με 13-7 στο τέλος της πρώτης περιόδου, έπειτα από κάρφωμα του Γιώργου Διαμαντάκου. Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου η ομάδα της Λήμνου είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης κι ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (21-11) στο 16′, με συνέπεια να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (32-25), έχοντας πρώτο σκόρερ τον Σωτήρη Μανωλόπουλο με επτά πόντους. Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε ο Ήφαιστος στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου όπου έκανε επιμέρους σκορ 17-4 και μπήκε μπροστά με 20 πόντους διαφορά (49-29) στο 29’ μετά από μία εύστοχη βολή του Διαμαντάκου. Ο Άρης έμεινε χωρίς πόντο για περισσότερα από έξι λεπτά στην τρίτη περίοδο, η οποία έληξε με το σκορ να είναι στο 34-49. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου προσπάθησαν να αντιδράσουν στο τελευταίο δεκάλεπτο και το κατάφεραν μέχρι ενός βαθμού, καθώς η διαφορά έπεσε στους 10 πόντους (41-51 στο 34′) και με καλάθι του Τζόουνς, μειώθηκε και στους οκτώ (48-56 στο 37′). Ο Ήφαιστος ωστόσο είχε τις λύσεις στα τελευταία λεπτά με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη με σκορ 62-56.

Τα δεκάλεπτα: 7-13, 25-32, 34-49, 56-62.

Άρης (Αγγέλου): Τζόουνς 5, Κάιζερ 5, Βεργίνης, Μποχωρίδης 13 (2), Φλιώνης 5 (1), Μπελ 2, Νταλό 4, Χρηστίδης 1, Σλαφτσάκης 9 (1), Χάρις 9 (1), Αγγέλου 3 (1).

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 10 (2), Μανωλόπουλος 10 (2), Μπρέιζελτον 5, Σμιθ, Σταμάτης, Διαμαντάκος 6, Χαριτόπουλος 4, Μούρτος 4, Γόντικας 13, Γουίγκινς 10 (1).