Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός για ένα ημίχρονο στο «Nick Galis Hall», όμως στο δεύτερο είχε τρομερό πρόβλημα στην επίθεση, επιτρέποντας στον Άρη να επιστρέψει στο ματς. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» άντεξαν στην πίεση και πήραν τελικά τη νίκη με 64-68 συνεχίζοντας το αήττητό τους τη φετινή σεζόν.

Οι Πειραιώτες μπήκαν κεφάτοι στο παρκέ και με ωραίο μπάσκετ κατάφεραν να πάρουν μία πολύ καλή διαφορά από τον Άρη, ο οποίος έδειχνε ανήμπορος να βρει απάντηση στα εύκολα καλάθια του Ολυμπιακού (12-25). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου ισορρόπησαν λίγο το παιχνίδι, όμως και πάλι ο Ολυμπιακός ήλεγχε την αναμέτρηση, με αποτέλεσμα να αυξήσει κι άλλο τη διαφορά πριν οι δύο ομάδες κατευθυνθούν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (28-44).

Στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκε στο παρκέ ένας… μεταλλαγμένος Άρης, που έπαιζε εξαιρετική άμυνα, ενώ επιθετικά ήταν αισθητά βελτιωμένος και στην επίθεση, όπου κατάφερε να μειώσει σε μεγάλο βαθμό τη διαφορά από την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ (47-56). Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι μετατράπηκε σε «ντέρμπι», με τους Θεσσαλονικείς να παλεύουν μέχρι το τέλος για τη νίκη, όμως ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πήρε τη νίκη με 64-68.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 28-44, 47-56, 64-68.

Άρης (Αγγέλου): Τζόουνς 25 (6), Κάιζερ 6 (1), Βεργίνης, Μποχωρίδης 9 (1), Φλιώνης 7, Μπελ 4, Νταλό 7, Χρηστίδης, Σλαφτσάκης, ΜακΓκι 4, Χάρις 2, Αγγέλου.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Ουίλιαμς-Γκος 8, Τολιόπουλος, Τουπάν 3 (1), Σπανούλης 11 (1), Τίμα 3, Μιλουτίνοφ 4, Βεζένκοφ 7 (1), Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης 4 (1), Μπόγρης, ΛεΝτέι 10.