Η ΑΕΚ τα χρειάστηκε σήμερα στο ΟΑΚΑ απέναντι στο Ρέθυμνο σε εξ αναβολής αγώνα για την 18η Αγωνιστική της Basket League. Ήθελε να γιορτάσει με μια μεγάλη νίκη την πρόσφατη κατάκτηση του τρόπαιου, που δέσποζε σήμερα στο κλειστό γήπεδο των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων (ο κόσμος πάντως, δεν τίμησε την γιορτή με την παρουσία του). Τη νίκη την πήρε βέβαια, καθώς κέρδισε με 84-83 τους Κρητικούς.

Μέχρι να την πάρει όμως, της βγήκε η ψυχή. Και για να την πάρει χρειάστηκε να «λυγίσει» από την πίεση ο Χάρις στις βολές στο τέλος (είχε 0/2 στα 10΄΄) και να δείξει αντίθετα όχι έχει κρύο αίμα στις βολές ο Τολιόπουλος (έβαλε 2/2 στα 3,2΄΄ έκανε το 84-83 και έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στην «Ενωση».

Η «Ενωση» βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 15 πόντους στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Γύρισε, όμως, τούμπα το ματς.

Ο Τολιόπουλος έκλεψε την παράταση στο τέλος. Πρωταγωνιστής της ΑΕΚ, όμως, ήταν ο Chalmers που έκανε το καλύτερό του παιχνίδι με τη ομάδα (26π., 6ριμπ., 4ασ., 3κλεψ.). Σπουδαίο ματς έκανε και ο Χρυσικόπουλος (17π., 4ριμπ., 3ασ.).

Με απουσίες

Η «Ένωση» παρατάχθηκε με πολλές απουσίες. Σήμερα ο Νίκος Ζήσης χτυπήθηκε από ίωση, ανέβασε πυρετό και κόπηκε από την 12άδα λίγες ώρες πριν το παιχνίδι.

«Εκτός» έμεινε και ο τραυματίας, Ray, ενώ στα “πιτς” παρέμειναν σε άλλο ένα παιχνίδι και οι Langford, Γκίκας, που λείπουν εδώ και καιρό.

Από τραυματισμό προερχόταν και ο Grant, και ήταν αμφίβολος μέχρι και σήμερα. Τελικά ο Αμερικανός πήρε μια θέση στην 12άδα και έπαιξε κόντρα στους Κρητικούς.

Η «Ενωση» είχε θέματα στα ριμπάουντ (31 έναντι 34 με 17 επιθετικά των Κρητικών), ενώ είχε 15 ασίστ και 16 λάθη. Εβαλε τα τρίποντα όμως, στην επανάληψη (1/5 στο πρώτο μέρος και 7/15 στο δεύτερο).

Το Ρέθυμνο από την άλλη, το πάλεψε. Με ηγέτες τους Frankamp (25π.), Carter (19π., 7ριμπ.) χτύπησε το ματς. Στο τέλος, όμως, λύγισε από την πίεση της ΑΕΚ. Μέσα σε όλα, ο Χάρις ήταν μοιραίος για τη ομάδα του, καθώς έχασε δυο βολές.

Το ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς με το… αριστερό. Το Ρέθυμνο αντίθετα, το ξεκίνησε… φουριόζο και με το πόδι στο γκάζι. Η άμυνα της «Ενωσης» ήταν… αφύλακτη διάβαση, ενώ οι παίκτες έχαναν τα ριμπάουντ. Ο Frankamp ήταν ασταμάτητος και έκανε πάρτι απέναντι στους κιτρινόμαυρους»

Ο Αμερικανός έβαλε 10π. και το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 20-12 στο 7΄.30’’. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε τελικά 16-22.

Στο +13 το Ρέθυμνο

Οι Κρητικοί ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο με μεγαλύτερη φόρα. Πίεσαν, θωράκισαν το καλάθι τους. Έδιναν στην ΑΕΚ τα σουτ, αλλά οι «κιτριονόμαυροι» τα έχαναν. Το Ρέθυμνο έκανε ένα σερί 7-0 και προηγήθηκε με 13 πόντους (16-29) στο 12΄.05΄΄.

Η ΑΕΚ άρχισε να ξυπνάει μετά το 13΄.48΄΄ (19-31). Πίεσε παντού, «χτύπησε» κοντά στο καλάθι, περιόρισε τον Frankamp. Η «Ενωση» έτρεξε ένα σερί 8-0 και μείωσε σε 27-31 στο 16΄.03΄΄.

Μετά το 18΄.45΄΄ (31-36) όμως, ο Frankamp πήρε μπροστά. Έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο (39-31 στο 18’.40΄΄) και ο Ηλίας Παπαθεοδώρου χρεώθηκε και με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία.

ΟΙ Αμερικανός έβαλε την βολή και η διαφορά πήγε στους 9 πόντους (31-40) για τους φιλοξενούμενους.

Ο Frankamp (17π. με 2/2βολ., 3/3διπ., 3/7τριπ., 1ριμπ., 1λαθ. στο πρώτο μέρος) έβαλε και ένα μεγάλο στην εκπνοή και το ημίχρονο έληξε 33-43.

Η στατιστική τα έλεγε όλα για το ημίχρονο

Το Ρέθυμνο είχε 60% στα δίποντα (12/20), 38% στα τρίποντα (5/13). Πήρε τα ριμπάουντ (16 με 7 επιθετικά, έναντι 10 της ΑΕΚ).

Η ΑΕΚ είχε μεν 70% στα δίποντα (12/17), αλλά είχε 1/5τριπ. (20%). Είχε θέματα με τα επιθετικά ριμπάουντ των Κρητικών (έβαλαν 12π. από δεύτερες ευκαιρίες). Μέσα σε όλα η άμυνά της έμπαζε.

Στην επίθεση μόνο οι Chalmers (10π.) και Χρυσικόπουλος, τραβούσαν κουπί. Η ΑΕΚ είχε μόνο 5 ασίστ και έκανε και 4 λάθη

Η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στους 15 πόντους

Το Ρέθυμνο μπήκε με φόρα και στην 3η περίοδο. Έκανε ένα επιμέρους σκορ 7-2 και η διαφορά ανέβηκε στους 15 πόντους (35-50 στο 22΄)!

«Αναστήθηκαν» οι «κιτρινόμαυροι»

Η ΑΕΚ «ξύπνησε» και «αναστήθηκε» στη συνέχεια. Πίεσε αφόρητα. Ο Frankamp έπαθε «αφλογιστία» από την άμυνα με αλλαγές της ΑΕΚ.

Με μπροστάρηδες τους Chalmers (2/2τριπ.),  Χρυσικόπουλο (1τριπ., 1διπ.) η «Ενωση» έκανε ένα επιμέρους σκορ 20-4. Έτσι έφερε τούμπα το ματς και πέρασε μπροστά (55-54 στο 29΄.09΄΄).

Το Ρέθυμνο ανέκτησε τα ηνία στη συνέχεια (58-63 στο 30΄.38΄΄). Με τον Frankamp που ξαναξύπνησε και άξιο συμπαραστάτη του τον Carter, οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 67-73 στο 36΄.07΄΄ και 72-77 στο 37΄.48’’.

Εσπασαν καρδιές

Στο τέλος έσπασαν καρδιές. Στα 50΄΄ ο Frankamp έκανε το 77-83 με τρίποντο, αλλά ο Maciulis απάντησε κι αυτός με μια τρίποντη βόμβα (80-83 στα 41΄΄).

Ο Χριστοδούλου αστόχησε σε τρίποντο στα 20΄΄. Στα 14΄΄ ο Chalmers κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο. Ο Αμερικανός (είχε 9/10 ως τότε), έβαλε 2/3 και πήγε το ματς στον πόντο (82-83).

Μοιραίος ο Χάρις

Στα 10΄΄ ο Χάρις κέρδισε το φάουλ και πήγε στην γραμμή των βολών. Έχασε όμως και τις δυο!

Ωραίος ο Τολιόπουλος

Ο Τολιόπουλος πήρε την τελευταία επίθεση. Πήγε στο ντράιβ και κέρδισε φάουλ από τον Γκόρντον στα 3,2’’. Ο γκαρντ της ΑΕΚ είχε κρύο αίμα. Έβαλε και τις δυο βολές, έκανε το 84-83, ο Φράνκαμπ αστόχησε στο τρίποντο της απελπισίας και η «Ενωση» πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 33-43, 58-60, 84-83.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Chalmers 26 (3/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 11/13 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Jankovic 11 (1), Χρυσικόπουλος 17 (3/5 τρίποντα), Μαυροειδής 6, Ρογκαβόπουλος, Τολιόπουλος 4, Maciulis 7 (1), Γιαννόπουλος, Slaughter 7, Grant 6.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Lee 9, Καμπερίδης 8, Carter 19 (2/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Gordon 5 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Frankamp 25 (4/6 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 2/2 βολές), Χριστοδούλου 5 (1), Haughton 6 (6 ριμπάουντ), Μαραγκάκης, Λαναράς, Γαρέζος, Harris 3 (1/7 τρίποντα, 0/2 βολές), Ραζής 3 (1).