Η ΑΕΚ είχε σε εξαιρετική μέρα τον Colom (κυρίως) και τον Rautins και επικράτησε εύκολα του Λαυρίου με 90-75, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Α1 Basketleague ανδρών.

Οι δύο ομάδες είχαν «μοιρασμένη» την 1η περίοδο. Απ’ τη μία, το πρώτο πεντάλεπτο άνηκε στο Λαύριο, το οποίο κατάφερε να προηγηθεί με 7 (10-17), με τον Savage να κυριαρχεί στο παρκέ. Από την άλλη, το δεύτερο πεντάλεπτο ήταν υπέρ της ΑΕΚ, αφού σε αυτό το διάστημα η «Ένωση» κατάφερε να κάνει επί μέρους σκορ 17-4 και να «κλείσει» την περίοδο στο +6 (27-21).

Μέχρι και το 17′ οι ομάδες βρισκόντουσαν κοντά ή μία στην άλλη. Ωστόσο, με ένα τρίλεπτο ξέσπασμα, το συγκρότημα του Curro Segura πήγε στην ανάπαυλα προηγούμενο με 13 πόντους (48-35), σκοράροντας 16 αναπάντητους πόντους.

Πιο δυνατά μπήκαν στο 2ο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι και με ένα μικρό 6-0 ρίξανε τη διαφορά στους 9 (50-41). Ο «Δικέφαλος» δεν επηρεάστηκε όμως και σε 2 λεπτά ξαναπήγε στους 15 (58-43). Μέχρι και τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου (66-52) δεν άλλαξαν πάρα πολλά, με την ΑΕΚ να έχει ένα αρκετά ασφαλές «μαξιλαράκι» μπαίνοντας στα τελευταία 10′ του αγώνα.

Σε αυτά οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του ματς, αλλά μέχρι και τα τελευταία 3:19′ δεν είχαν καταφέρει να «ροκανίσουν» την απόσταση σε μονοψήφιο αριθμό. Με ένα τρίποντο του Vaughn όμως τα κατάφεραν (83-74). Ωστόσο, η… «μοίρα» του αγώνα μάλλον ήταν προκαθορισμένη και ήθελε τους γηπεδούχους νικητές. Έτσι κι έγινε, με τον «Δικέφαλο» να κερδίζει εν τέλει και με διψήφια διαφορά (90-75) και να επιστρέφει στην 4η θέση!

Διαιτητές: Μάνος, Μαγλογιάννης, Ξενηκάκης.

Δεκάλεπτα: 27-21, 48-35, 66-52, 90-75.

ΑΕΚ (Segura): Colom 23 (5/7 τρίποντα, 10 ασίστ), Φλιώνης 2, Rautins 17 (5), Κουζέλογλου 12, Hummer 12 (6 κλεψίματα), Σαξιώνης, Πετρόπουλος 8, Φιλιππάκος, Καρλής, Μαυροειδής 11, Κόνιαρης 5.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Vaughn 15, Savage 15 (4), Νικολαΐδης 6, Μουράτος 11 (10 ασίστ), Κακλαμανάκης 3, Aminu 18 (3 τάπες), Πιλάβιος, Williams Jr 2, Φιλοξενίδης, Περσίδης 1, Γερομιχαλός 2, Βουλγαρόπουλος 2.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.