Αν μη τι άλλο, η ΑΕΚ έχει καρδιά. Η Ένωση την κατέθεσε σε άλλο ένα παιχνίδι στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, νίκησε δίκαια τον Προμηθέα 81-77 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Basket League και για πρώτη φορά κατά τη διάρκεια της χρονιάς αριθμεί τρεις συνεχόμενες νίκες, συμπεριλαμβανομένης και αυτής που σημείωσε στο BCL πριν από τη διακοπή.

Ο Braian Angola (26 πόντοι, 6/8 τρίποντα) ήταν συνολικά ο κορυφαίος παίκτης της ΑΕΚ (5-4), είχε όμως αρκετούς συμπαραστάτες. Από τον Quino Colom (19 πόντοι, οι 16 στο 1ο ημίχρονο) και τον Δημήτρη Φλιώνη (12 πόντοι, 6 ασίστ), μέχρι τον Ian Hummer (9 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και τον Δημήτρη Μαυροειδή, που έδωσε πολύτιμες βοήθειες κάτω από τα δύο καλάθια. Όλοι αυτοί έβαλαν το χεράκι τους, προκειμένου η ΑΕΚ να έχει σταθερά το προβάδισμα μετά το 14’ και να τελειώσει το ματς με 12/29 τρίποντα.

Στην αντίπερα όχθη, ο Προμηθέας (6-3) ηττήθηκε για πρώτη φορά έπειτα από τέσσερις νίκες (δύο σε Basket League και δύο σε EuroCup) από την ημέρα που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία ο Ηλίας Ζούρος. Οι Jerai Grant (14 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Isaiah Miles (13 πόντοι) και Kendrick Ray (13 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Πατρινών, οι οποίοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (33-48), μάζεψαν 21 επιθετικά και επιχείρησαν 16 περισσότερα σουτ, ήταν όμως και πολύ άστοχοι (39,5%).

Εν ολίγοις, η ΑΕΚ ήταν η καλύτερη ομάδα στο μεγαλύτερο διάστημα και αυτή που είχε διαρκώς το προβάδισμα στο κλειστό των Άνω Λιοσίων. Έπειτα από 11 εναλλαγές προβαδίσματος και τρεις ισοπαλίες στα πρώτα 15 λεπτά η ομάδα του Στέφανου Δέδα ήταν αυτή που απομακρύνθηκε πρώτη. Με ένα σερί 10-0 οι “κιτρινόμαυροι” μετέτρεψαν το 31-32 (14’) σε 41-32 στο 17’, τη μέγιστη διαφορά που απέκτησε οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες στο παιχνίδι.

Ο “δικέφαλος” έκλεισε το 1ο ημίχρονο με προβάδισμα οκτώ πόντων (51-43) και με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (11/18 δίποντα, 7/14 τρίποντα). Ποσοστά που δεν παρέμειναν σε υψηλά επίπεδα μετά την ανάπαυλα. Το προβάδισμα, πάντως, η ΑΕΚ δεν το έχασε ποτέ, αντέχοντας σθεναρά σε κάθε προσπάθεια των Πατρινών. Στο τέλος το ματς κρίθηκε από τα χέρια του κορυφαίου παίκτη της. Ο Angola δημιούργησε, ο Hummer σκόραρε και 10,7’’ πριν από το τέλος το σκορ έγινε 81-77.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 51-43, 67-63, 81-77

ΑΕΚ (Δέδας): Colom 19 (3/9 τρίποντα, 2/3 δίποντα, 6/7 βολές), Φλιώνης 12 (2/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Angola 26 (6/8 τρίποντα, 2/7 δίποντα, 4/5 βολές), Griffin 6, Hummer 9 (7 ριμπάουντ), Πετρόπουλος 3 (1), Φιλιππάκος, Μαυροειδής 6 (5 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Vaulet.

Προμηθέας (Ζούρος): Ray 13 (1/8 τρίποντα, 4/7 δίποντα, 2/2 βολές), Grant 14 (6/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Gaddy 6 (2), Αγραβάνης 4 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 6, Schwartz, Hunt 10, Miles 13 (3), Γιαννόπουλος 11 (2), Μπαζίνας.