Ο Πανιώνιος κατάφερε να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη επικρατώντας εντός έδρας του Κολοσσού Ρόδου με 76-67.Για τους νικητές, όπου ο νεοαποκτηθείς Σουίτνι έκανε ντεμπούτο, ξεχώρισε ο Σάμουελς με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Βεργίνης ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους και 7 ασίστ. Για τον Κολοσσό, ο Τζάκσον πέτυχε 21 πόντους.

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά στο κρύο, λόγω θερμοκρασίας, «Σ.Μπεφόν» και προηγήθηκε με 13-5 στο 8′. Ο Κολοσσός απάντησε μείωσε μέχρι το -4(22-18) στο 13′ παίρνοντας για λίγο τα ηνία της αναμέτρησης. Οι «Κυανέρυθροι» έκαναν εντυπωσιακό επιμέρους σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου καθώς βελτίωσαν άμεσα την αμυντική τους εικόνα και με ένα επιμέρους 8-16 έφτασαν στο 38-26 του 20′. Ο Κολοσσός εμφανίστηκε καλύτερος στο δεύτερο μέρος και ροκάνισε την διαφορά μειώνοντας σε 50-46 στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Τζάκσον να αναλαμβάνει δράση. Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι μέχρι ο Πανιώνιος να καταφέρει να αναλάβει τα ηνία του αγώνα στα τελευταία 2′ της αναμέτρησης. Οι Ροδίτες μείωσαν σε 50-48, αλλά σταδιακά άρχισαν να χάνουν τον έλεγχο πάλι με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν στο ζωγραφιστό. Ο Καμαριανός ολοκλήρωσε ένα σερί 7-0 για τον Πανιώνιο για το 57-50 του 33′, όμως οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν το γήπεδο και προσπέρασαν μετά από πολύ ώρα με 57-58 στο 35. Κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι έδειξαν μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και προηγήθηκαν με 67-60 διατηρώντας την ψυχραιμία τους μέχρι το τέλος για το τελικό 76-67.

Τα δεκάλεπτα:17-11, 38-26, 50-46, 76-67