Μία πολύ άνετη νίκη πήρε ο Ολυμπιακός απέναντι στον Ήφαιστο Λήμνου, του οποίου επικράτησε με για την τρίτη αγωνιστική της φετινής Betshop.gr Basket League. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έδειξε αρκετά καλό πρόσωπο και παίζοντας όμορφο μπάσκετ, δεν έδωσε καμία ευκαιρία στην ομάδα της Λήμνου να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν πολύ καλά την αναμέτρηση και κατάφεραν από πολύ νωρίς να πάρουν μία καλή διαφορά, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με εννιά πόντους (19-10). Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ ανέβασαν κι άλλο το ρυθμό τους, μεγαλώνοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά από την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου. Τελικά έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με διψήφιο αριθμό πόντων (40-22).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» δεν σταμάτησαν το ρυθμό τους και συνέχισαν να «σφυροκοπούν» το καλάθι του Ηφαίστου, κυριαρχώντας παράλληλα και στην άμυνα. Αυτό τους επέτρεψε να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά τους πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο (61-36). Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία για τις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τελικά τη νίκη με 83-46.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 40-22, 61-36, 83-46.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Ουίλιαμς-Γκος 11 (1), Τολιόπουλος 3 (1), Τουπάν 5, Σπανούλης 6, Τίμα 3 (1), Μιλουτίνοφ 10, Βεζένκοφ 9 (1), Πρίντεζης 9 (1), Παπανικολάου 13 (2), Μάντζαρης, Μπόγρης 4, ΛεΝτέι 10.

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 10 (2), Μανωλόπουλος 5 (1), Μπρέιζελτον 4, Έβανς 5, Σμιθ 11 (3), Σταμάτης 2, Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος 5 (1), Μούρτος, Γόντικας 2, Φρεϊμάνις 2, Ουίγκινς.