Σε ένα θρίλερ με όλη τη σημασία της λέξης, σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς, ίσως στο καλύτερο ματς της φετινής περιόδου στη Basketleague, ο Ηρακλής έφυγε με μια σπουδαία νίκη απ’ την Πάτρα, επικρατώντας του τοπικού Απόλλων με 89-95 στη 2η παράταση!

Ο Ηρακλής ξεκίνησε άκρως αποφασιστικά το παιχνίδι, παίρνοντας στο πρώτο 4λεπτό μια διαφορά της τάξεως των 12 πόντων (2-14). Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Νίκου Βετούλα αντέδρασε, μείωσε στους 6 με ένα γρήγορο 6-0 με 2 τρίποντα, ωστόσο «έκλεισε» την πρώτη περίοδο στο -7 (15-22).

Η 2η περίοδος ήταν ισορροπημένη, με μόνη διαφορά ότι η το +7 του Ηρακλή έπεσε κατά 1 πόντο στο ημίχρονο (27-33). Πολύ άστοχες και οι δύο ομάδες σε αυτό το δεκάλεπτο (12-11 το επί μέρους), χωρίς τρίποντο καμία από τις 2 (0/3 αμφότερες), ενώ τα λάθη κυριάρχησαν σε αυτήν την περίοδο (6 οι Πατρινοί, 5 οι Θεσσαλονικείς).

Ο Ηρακλής συνέχισε με το ίδιο πρόσωπο που είχε στην 1η περίοδο. Κατάφερε σταδιακά, αλλά μεθοδικά να επαναφέρει τη διαφορά σε διψήφια πλαίσια (42-53), εκμεταλλευόμενος στο έπακρον την αστοχία των γηπεδούχων κυρίως απ’ την περιφέρεια. Ένα «blackout», όμως, στα τελευταία 2 λεπτά του δεκαλέπτου ήταν αρκετό για να ξαναβάλει στο παιχνίδι τον Απόλλων, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στην κρίσιμο περίοδο με το σκορ στο 49-53. Αξίζει να σημειωθεί πάντως πως ούτε σε αυτήν την περίοδο δεν ευστόχησαν σε σουτ 3 πόντων οι Πατρινοί (0/6).

Το κακό 2λεπτο που έριξε την υπέρ του διαφορά από τους 11 στους 4 δεν επηρέασε τον «Γηραιό», ο οποίος ξανανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους πολύ γρήγορα (51-61), βγάζοντας ενέργεια και στις δύο μεριές του παρκέ. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα σκόραρε 7 αναπάντητους πόντους, πετυχαίνοντας μάλιστα το πρώτο της τρίποντο έπειτα από τα τελευταία δευτερόλεπτα της 1ης περιόδου (μετρούσε από τότε μέχρι και αυτό το σημείο 15 διαδοχικά άστοχα!!), και επέστρεψε στο παιχνίδι (58-61). Ο Ηρακλής κράτησε τη διαφορά, ωστόσο ο Abraams αποδείχτηκε μοιραίος. Με τη διαφορά στους 2 (64-66), οι γηπεδούχοι έκαναν φάουλ στον Αμερικανό φόργουορντ, ο οποίος αστόχησε στη 2η βολή (64-67), με τον Τσαλμπούρη να ευστοχεί σε τρίποντο buzzer-beater και να στέλνει το ματς στην παράταση (67-67)!

Όπως είναι λογικό, στην παράταση οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν μια «ανάσα» η μία από την άλλη στο σκορ. Η μεγαλύτερη διαφορά που πήρε κάποια ομάδα ήταν οι 3 πόντοι του Ηρακλή εις τριπλούν, με τελευταία το 76-79 στα 13″ πριν το τέλος. Αλλά το ματς δεν ήθελε να τελειώσει. Η Απόλλωνας μείωσε στον πόντο με 2 βολές του Τσαλμπούρη, ο Σταμάτης πήγε στη γραμμή των βολών, «γράφοντας» το 78-80 με 1/2 βολές, αλλά ο McLean με lay-up στα 3″ έστειλε τον αγώνα σε 2η παράταση! Για την ιστορία, και στη λήξη της κανονικής διάρκειας και στη λήξη της 1ης παράτασης, τις ασίστ στα καλάθια τις έκανε ο Mitrou-Long.

Η 2η παράταση ήταν του Ηρακλή. Το σκορ ήταν κοντά μέχρι και 1 λεπτό πριν το τέλος (85-87), ωστόσο με ένα μεγάλο τρίποντο ο Abraams (85-90) «έγειρε» την πλάστιγγα υπέρ των Θεσσαλονικιών στα 40″ πριν το φινάλε (ναι, φινάλε αυτήν τη φορά) του αγώνα. Από ‘κει και πέρα ο Απόλλωνας σαν να… «συμβιβάστηκε» με την ήττα και έτσι ο Ηρακλής πήρε μια τεράστια νίκη (89-95) που τον κρατάει «ζωντανό» στη «μάχη» της παραμονής.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Πιτσίλκας, Τσιμπούρης
Δεκάλεπτα: 15-22, 27-33, 49-53, 67-67, 80-80(1η παρ.), 89-95(2η παρ.).

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Τσαλμπούρης 28 (4/14 τρίποντα), Δίπλαρος 6, McLean 14 (17 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Davis 2, Mitrou-Long 20, Μπόγρης 2, Τσιακμάς, Ζούμπος, Simmons 17, Παπαφωτίου, McLaughlin, Κογιώνης.
Ηρακλής (Μέξας): Woods 21 (4), Σταμάτης 5, Wroten 17, Garrett 18, Abraams 21 (6/9 τρίποντα), Σκορδίλης 6, Henry, Φίλιος, Χαριτόπουλος, Dolezaj 1, Παπαδάκης 6.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.