Ο Απόλλωνας κατάφερε να κερδίσει πολύ πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό 72-62 το Λαύριο, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 17η αγωνιστική της Α1 Basketleague ανδρών, πλησιάζοντας ακόμη πιο κοντά στην εκπλήρωση του στόχου του, ο οποίος είναι η παραμονή στην κατηγορία.

Η ομάδα της Πάτρας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, όντας αποφασισμένη να «καθαρίσει» από νωρίς το παιχνίδι και ήδη στο πρώτο 3λεπτο ξεκίνησε με 10-0 σερί. Το Λαύριο ισορρόπησε την κατάσταση, βρήκε τα «πατήματά» του, μείωσε στους 4 (14-10), με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται στο 25-12, αφού οι Πατρινοί την τελείωσαν με ένα ντεμαράζ της τάξεως του 8-0 σερί στα τελευταία 2 λεπτά της.

Καλύτερο και στη 2η περίοδο το συγκρότημα του Νίκου Βετούλα, πήρε διαφορά μέχρι και 21 πόντων (39-18). Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση, ο Williams Jr έκανε το σκορ 39-23 σκοράροντας σε τρίποντο, με τον Simmons, τον μεγάλο πρωταγωνιστή του 1ου ημιχρόνου (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ 4 ασίστ), να «στέλνει» τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια σε απόσταση 18 πόντων (41-23).

Το Λαύριο άφησε πίσω του για ένα 5λεπτο το κακό 1ο ημίχρονο, φτάνοντας της διαφορά στους 12 πόντους (50-38). Από ‘κει και πέρα, όμως, άρχισαν πάλι όλα να «βαδίζουν» στο δρόμο των 2 προηγούμενων περιόδων. Οι παίκτες του Απόλλων στα επόμενα 4 λεπτά «έτρεξαν» ένα επί μέρους 14-4, φτάσανε τη διαφορά σε νέα ψηλότερη τιμή (64-42), με τους φιλοξενούμενους να τη «ρίχνουν» στους 19 (64-45).

Στην 4η περίοδο άλλαξε η εικόνα των δύο ομάδων. Ο Απόλλωνας δε σκόραρε με ευκολία (έμεινε χωρίς πόντων για πάνω από 3 λεπτά), κάτι στο οποίο έπαιξε ρόλο η εξαιρετική άμυνα που έπαιζαν οι παίκτες του Καμπερίδη, ενώ το Λαύριο κατάφερε να «ρίξει» τη διαφορά στους 11 με ένα 8-0 σερί σε διάστημα 3:30 λεπτών (69-58). Ωστόσο, ένα τρίποντο του Τσαλμπούρη στα 2:30 πριν το τέλος (72-58) έκανε τους φιλοξενούμενους, απ’ ό,τι φάνηκε, να συμβιβαστούν με το σενάριο της ήττας, παρ’ ότι υπήρχε χρόνος. Μείωσαν στους 10 στο τελευταίο 2λεπτο, αλλά άλλο καλάθι δε μπήκε, με το τελικό 72-62 να δίνει μια τεράστιας σημασίας νίκη στον Απόλλωνα.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Συμεωνίδης, Σταματόπουλος.

Δεκάλεπτα: 25-12, 41-23, 64-45, 72-62.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Μπόγρης 6, Τσαλμπούρης 14 (11 ριμπάουντ), Ζούμπος 6, Simmons 20, Mitrou-Long 4, Τσιακμάς 5, Διαμαντάκος 8, Δίπλαρος 3, McLaughlin, Κογιωνής, McLean 4, Davis 2.

ΛΑΥΡΙΟ (Καμπερίδης): Vaughn 10, Savage 12, Μουράτος 2, Williams Jr 6, Κακλαμανάκης 4, Νικολαΐδης 11, Aminu 5, Πιλάβιος 5, Φιλοξενίδης, Περσίδης 1, Γερομιχαλός 2, Βουλγαρόπουλος 4.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.