Κάνοντας ένα φοβερό… finish στο τελευταίο 6λεπτο, κρατώντας το Περιστέρι χωρίς πόντο, ο Απόλλωνας «έκλεψε» τη νίκη με 74-72, σε αγώνα για την 21η αγωνιστική της Α1 Basketleague ανδρών.

O Aπόλλωνας πέτυχε το 1ο καλάθι του αγώνα (2-0), ωστόσο αυτό ήταν και το μοναδικό προβάδισμα (το οποίο διήρκησε για 15″) που είχε στην 1η περίοδο. Το Περιστέρι έπαιξε εξαιρετική άμυνα πάνω στον Τσαλμπούρη, αφήνοντάς τον άποντο (0/1 σουτ), με μόλις 1 ριμπάουντ και 1 λάθος, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να χάνουν πολύ σε δυναμική εντός του «ζωγραφιστού» οι Πατρινοί. Το δεκάλεπτο έληξε στο 15-18, με την ομάδα των δυτικών προαστίων να είναι συνεχώς μπροστά στα τελευταία 5 λεπτά του.

Η 2η περίοδος ήταν διαφορετική τόσο σε ρυθμό και σκορ, όσο και σε εικόνα. Το μόνο κοινό με την 1η ήταν η κακή αγωνιστική εικόνα του Τσαλμπούρη. Το Περιστέρι διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα μέχρι και τα τελευταία 4 λεπτά πριν την ανάπαυλα, έχοντας πάρει μέχρι και 7 πόντους διαφορά στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου (19-26), με τους γηπεδούχους ωστόσο να επιστρέφουν και να παίρνουν το δεύτερό τους προβάδισμα στο παιχνίδι ύστερα από 18′ (36-34). Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν ξανά (36-37), αλλά ο Απόλλωνας πήρε και 3ο προβάδισμα στα τελευταία 44″ του ημιχρόνου (39-37) με τον Simmons. Το τρίποντο του Cosey στα 26″ ήταν αρκετό για να πάει η ομάδα του Milan Tomic προηγούμενη στ’ αποδυτήρια (39-40), σε ένα πρώτο ημίχρονο που οι γηπεδούχοι δυσκολευόντουσαν αρκετά να βρουν σωστές επιλογές και βασίστηκαν κυρίως στη φαντασία του Simmons (11 πόντοι, 3 ασίστ, 4/10 σουτ). Απ’ την άλλη, πρώτος σκόρερ ήταν ο Petteway, που μέχρι εκείνο το σημείο μετρούσε 11 πόντους με 2/2 τρίποντα.

Η διακοπή για την ανάπαυλα βοήθησε τo συγκρότημα του Νίκου Βετούλα να αλλάξει πρόσωπο και στα πρώτα 3 λεπτά το έκανε, αφού «έτρεξε» σερί 10-0 και βρέθηκε μπροστά με 7 (49-42). Στα υπόλοιπα 6 λεπτά, όμως, το Περιστέρι κατάφερε σταδιακά και πάνω απ’ όλα μεθοδικά να μειώσει τη διαφορά και να ξαναπάρει προβάδισμα μετά από ώρα, χάρη σε ένα τρομερό ξέσπασμα κυρίως από Gray (9 πόντοι) και Cosey (με βολές) σε αυτό το διάστημα. Κάπως έτσι, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι ρυθμό και έφεραν «τούμπα» το σκορ στην 3η περίοδο, με το layup του Μωραΐτη στη λήξη να τους «βάζει» στην 4η περίοδο στο +6 (59-65).

Η ομάδα της Πάτρας περίμενε την 4η και πιο κρίσιμη περίοδο για να κάνει μια εξαιρετική αντεπίθεση. Βρέθηκε πίσω με 9 στα τελευταία 6 λεπτά (63-72), ωστόσο κράτησε χωρίς σκορ το Περιστέρι για πάνω από 5 λεπτά, κάνοντας σε αυτό το διάστημα σερί 11-0 (74-72). Το 74-72 παρέμεινε μέχρι και το άκουσμα της κόρνας της λήξης, αφού ο Χρηστίδης δε μπόρεσε να στείλει το ματς στην παράταση στο 0″, αστοχώντας σε layup. Κάπως έτσι, ο Απόλλωνας πήρε μια τεράστια νίκη, που τον διατηρεί κατά 99% και την επόμενη χρονιά στην Α1, ενώ παράλληλα του «γεννάει» ακόμη περισσότερο το «όνειρο» των play-offs.

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Σταματόπουλος, Τσώνος.

Δεκάλεπτα: 15-18, 39-40, 59-65, 74-72.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Μπόγρης 8, Τσαλμπούρης 9, Ζούμπος 3, Simmons 20, Μήτρου-Λογκ 12, Τσιακμάς, Διαμαντάκος 4, Δίπλαρος 7, McLaughlin, Κογιώνης, McLean 6, Davis 5.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Tomic): Petteway 11, Μωραΐτης 7, Gielo 9, Brown, Gray 16, Μπιλάλης, Cosey 14, Agbelese 5, Χρηστίδης 4, Φύτρος, Κατσίβελης, Σαλούστρος 6.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.