Μεγάλη νίκη για τον Προμηθέα που νίκησε με 69-66 την ΑΕΚ στην Πάτρα και συνέχισε την εξαιρετική πορεία που έχει αρχίσει στο φετινό πρωτάθλημα. Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο τέλος να χάσει το παιχνίδι.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά από τον Προμηθέα στο παρκέ, αποκτώντας από νωρίς ρυθμό στο παιχνίδι της και καταφέρνοντας να πάρει το προβάδισμα (16-19). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ντούσαν Σάκοτα συνέχισε να είναι κυρίαρχος στο γήπεδο και κατάφερε να αυξήσει λίγο τη διαφορά της πριν πάει στο ημίχρονο (37-42).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Προμηθέας έδειχνε πως αν και δεν μείωνε τη διαφορά, μπορούσε να κυνηγήσει το παιχνίδι, με την ΑΕΚ να συνεχίζει να προηγείται (49-55). Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως και με τον Γκίκα να είναι εξαιρετικός, ο Προμηθέας κατάφερε να «γυρίσει» το παιχνίδι και να πανηγυρίσει μία πολύ μεγάλη νίκη με 69-66.

Καλύτερος παίκτης του γηπέδου ήταν ο Γκίκας με 16 πόντους, ενώ και ο Φαγιέ (13 π./ 10 ρ.) έδωσε πολύτιμες λύσεις στον Προμηθέα στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Από την ΑΕΚ ξεχώρισε μόνο ο Χάρις με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 37-42, 49-55, 69-66.

Προμηθέας Πατρών (Γιατράς): Λίποβι 4, Φαγιέ 13 (3), Δημακός 2, Χολ 3 (1), Έλις 3, Τουντζιαράκης 11, Γκίκας 16 (2), Γερομιχαλός, Σκούφης, Σαλούστρος 6, Μιλόσεβιτς 11.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ελόνου 2, Τζέιμς, Γκριν 11 (2), Χάρις 18 (1), Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 16 (3), Άτιτς, Λαρεντζάκης 8 (2), Μπάρλοου 6, Μωραΐτης, Μαυροειδής 1, Καββαδάς 1.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.