Την νίκη με 80-75 κόντρα στο Ρέθυμνο πήρε ο Προμηθέας Πατρών με τον Γκίκα να ξεχωρίζει.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 11-6 στο πρώτο 6λεπτο του Ρέθυμνο Cretan Kings. Η απάντηση ήρθε σχεδόν άμεσα για τους Κρητικούς, οι οποίοι κατάφεραν να προηγηθούν με 15-16 στην πρώτη περίοδο.

Ο Θεοδωρίδης ξεκίνησε με τρίποντο την 2η περίοδο (19-21), ενώ ο Μούντι συνέχισε την καλή του εμφάνιση, σημειώνοντας τρίποντο και… φάουλ για το 21-25. Έπειτα, ο Μέντλοκ διατήρησε τη διαφορά του +4 (24-28), αλλά ο Προμηθέας ανέκτησε το προβάδισμα με τον Σαλούστρο (29-28) στο 15’. Η είσοδος του Μούντι έδωσε ταχύτητα και λύσεις επιθετικά, μοιράζοντας ασίστ στους Κώττα, Ντάνιελς και Ρόμπερτσον για το επιμέρους 4-9 (33-37 στο 18’). Λίγο πριν το φινάλε ο Μέντλοκ έκανε το 37-39 αλλά ο Σαλούστρος με τρίποντο στην «εκπνοή» διαμόρφωσε το 40-39 του ημιχρόνου.

Καλύτερα μπήκε στην επανάληψη ο Προμηθέας, εκμεταλλευόμενος την αστοχία των παικτών του Ρεθύμνου. Με επιμέρους σκορ 21-9 πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (61-48) στο 27’. Τελικώς ο Μούντι, ο οποίος συνέχισε τις καλές του εμφανίσεις, αλλά και ο Χριστοδούλου έσπασαν το «ρόδι» έπειτα από αρκετά λεπτά, μειώνοντας σε 61-52 στο 30’.

Στο τέλος το Ρέθυμνο πλησίασε μέχρι τους 3, 67-64, αλλά ο Προμηθέας τελικά πήρε τη νίκη

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 40-39, 61-52, 80-75.

Προμηθέας (Μάκης Γιατράς): Γκίκας 13(3), Πάλο 11, Γκάτζιος 2, Γερομιχαλός 5, Εβανς 11, Τουτζιαράκης 14(1), Σαλούστρος 8(2), Σκούφης, Δημάκος 7(1), Ρέλεφορντ 8, Σανδραμάνης 1, Γράβας.

Ρέθυμνο (Νίκος Βετούλας): Ντάνιελς 7(2), Γκούντγουιν 9, Μέντλοκ 7(1), Κώττας 6, Χριστοδούλου 3, Μούντι 23(2), Θεοδωρίδης 3(1), Ρόμπερτσον 13(2), Ράιτ 4 (1).