Η ΑΕΚ κατάφερε να φύγει από την Λήμνο με το διπλό επικρατώντας με 74-87 του Ηφαίστου. Η ομάδα του Μπάνκι εκμεταλλεύτηκε την ευστοχίας της από το τρίποντο όπου είχε 11-22 και δεν επηρεάστηκε από τις απουσίες στην περιφέρεια(Θίοντορ, Ξανθόπουλος) φτάνοντας στην νίκη σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι μέχρι το 36‘. Η ΑΕΚ είχε σε εξαιρετική κατάσταση τους Μασιούλις, Σάκοτα και Χάντερ που είχαν από 18, 19 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Λαρεντζάκης ο οποίος ήταν πολύ καλός σε δημιουργικό ρόλο έχοντας 8 πόντους, 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Από πλευράς Ηφαίστου, ο Έβανς είχε 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Γκότσερ  τελείωσε την αναμέτρηση με 11 πόντους.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό στα πρώτα λεπτά με την ΑΕΚ να προηγείται με 8-9 στο 3′. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα αλλά σε γενικές γραμμές οι ομάδες πήγαιναν «χερι-χερι» στο σκορ( 17-15 στο 8′). Η ομάδα του Μανωλόπουλου είχε επιθετική «πολυφωνία», ενώ η ΑΕΚ έβαζε την μπάλα στο post, κυρίως στα χέρια του Χάντερ, ο οποίος είχε 10 πόντους στο 1ο δεκάλεπτο το οποίο βρήκε την Ένωση μπροστά με 21-22. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο πρώτο πεντάλεπτο της β’ περίοδο καιτην ΑΕΚ να προηγείται με μόλις +3(26-29 στο 14′).Οι ομάδες είχαν καλά ποσοστά από το δίποντο και έβρισκαν πόντους στο ζωγραφιστό με το παιχνίδι να πηγαίνει σε υψηλό σκορ(36-37 στο 18′). Το ημίχρονο τελείωσε στο 38-39 υπέρ της ομάδας του Μπάνκι. Το παιχνίδι είχε ξέφρενο ρυθμό στο τρίτο δεκαλέπτου με πολλά λάθη από τις δύο ομάδες. Η Ένωση προηγήθηκε με 43-46 στο 23′ μετά από τρίποντο του Μασιούλις. Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι μέχρι τα μέσα της 3ης περιόδου αλλά ο Ματσιούλης έβαλε 2 τρίποντα τιμωρώντας την ζώνη του Ηφαίστου και με το τρίτο συνεχόμενο σουτ τριών πόντων για την «Βασιλισσα» από τον Σάκοτα, η ομάδα του Μπάνκι ξέφυγε με 47-55 στην μεγαλύτερη διαφορά του παιχνιδιού.

Στην συνέχεια, ο ρυθμός ξέφυγε από τον έλεγχο του Ήφαιστο με την ομάδα της Λήμνου να βρίσκετε στο -10(47-57 στο 27′). Ο Ήφαιστος κατάφερε να μειώσει σε 54-60 με την βοήθεια των βολών ψάχνοντας τις επαφές για καλύψει τα κάκιστα ποσοστά από τα 6,75. Το 5ο τρίποντο της Ένωσης έφερε και πάλι την διαφορά στο +9(54-63), ενώ η ΑΕΚ έφτασε μέχρι το +12(47-59) στην 3η περίοδο. Ο Ήφαιστος βελτίωσε την άμυνα και κατέβασε την διαφορά με ένα σερί 8-0 (62-63)στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου. Η ομάδα του Μπάνκι συνέχισε το «κρεσέντο» της από την γραμμή των 6,75 και βρήκε ξανά τον ρυθμό της μετά από 2 τρίποντα από Σάκοτα και Σαντ-Ρος(64-71 στο 34′). Το παιχνίδι φάνηκε να ξεφεύγει για τον Ήφαιστο όντας πίσω με – 9(66-75) στο 36′. Η βασίλισσα βελτίωσε την άμυνα της και μπλόκαρε τα επιθετικά όπλα της ομάδας της Λήμνου. Στο τελευταίο 4λεπτο, η ΑΕΚ ξέφυγε πετυχαίνοντας μεγάλα σουτ με πρωταγωνιστές τον Ματσιουλις και το Γκρίφιν ανέβασε την διαφορά στο +12(69-81) με 2 λεπτά να απομένουν. Ο Ήφαιστος δεν μπόρεσε να αντιδράσει με την ΑΕΚ να φεύγει με το «ροζ φύλλο» από μια δύσκολη έδρα.

Τα δεκάλεπτα:21-22,38-39,54-63,74-87

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 11, Έβανς 20 , Γουίγκινς 2, Μπρέιζελτον 9, Φρεϊμάνις 9 (1), Μανωλόπουλος 2, Μούρτος 5 (1), Σταμάτης, Διαμαντάκος 8, Σμιθ 8.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ματσιούλις 18 (4), Τσαλμπούρης 3 (1), Χάντερ 21, Γκρίφιν 6, Σαντ-Ρος 7 (1), Μωραΐτης 2, Σάκοτα 19 (4), Λαρεντζάκης 8 (1), Γιαννόπουλος 2, Τζέιμς 1.