Ο Ήφαιστος Λήμνου πανηγύρισε την έκτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της ΕΚΟ Basket League (6-5) με 72-64 επί του Κολοσσού Ρόδου (4-7).

Για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ξεχώρισε ο Σον Έβανς με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ “λίρα εκατό” για ακόμα ένα παιχνίδι αποδείχθηκε ο Σπύρος Μούρτος (10 πόντους, εξαιρετικός αμυντικά κράτησε πολύ χαμηλά τον Κρόμα).

Γκρίφιν (12 πόντους) και Τουτζιαράκης (11 πόντους και 6 ριμπάουντ) “διασώθηκαν” από πλευράς Ροδίτων.

Ο Αγώνας

Ο γηπεδούχος Ήφαιστος άρχισε το παιχνίδι με τους Χάμοντς, Σμιθ, Πελεκάνο, Τσαϊρέλη και Έβανς ενώ ο Άρης Λυκογιάννης επέλεξε τους Παύλος, Τζάκσον, Μπρέιζελτον, Ντάνιελς και Αγκμπελέσε. Νευρικά μπήκαν στο παρκέ του “Νίκος Σαμαράς” οι δύο ομάδες με το πρώτο δεκάλεπτο να πηγαίνει καλάθι-καλάθι. Πολλά φάουλ και πολλές βολές για τις δύο ομάδες (10 εναντίον 12) με τους “μονομάχους” να μην μπορούν να βρουν ρυθμό. Η περίοδος έκλεισε στο 17-18 υπέρ των Ροδίτων με τον Μάλκολμ Γκρίφιν να δίνει λύσεις από το πάγκο.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου βρήκε λύσεις από τον εκπληκτικό Σπύρο Μούρτο τόσο σε επίθεση όσο και σε άμυνα με αποτέλεσμα να βρεθεί στο +5, 26-21 στο 15′. Ένα λεπτό αργότερα η διαφορά έφτασε στους 8, 31-23 με γκολ-φάουλ του Τζέρι Σμιθ στον αιφνιδιασμό έπειτα από πολύ όμορφη ασίστ του Σον Έβανς. Ο Άρης Λυκογιάννης αναγκάστηκε να καλέσει τάιμ-άουτ για να ανασυντάξει τους παίκτες του. Ο Σταύρος Τουτζιαράκης ανταποκρίθηκε… στο κάλεσμα του προπονητή του και με 6 προσωπικούς πόντους έφερε τον Κολοσσό στο -3, 32-29. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στο 37-33 έπειτα από δύο ελεύθερες βολές του Κρομά.

Η ομάδα της Λήμνου έλεγχε την κατάσταση στα πρώτα επτά λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου χωρίς να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Στο 27′, δύο βολές του Τσαϊρέλη και ένα μαρκαρισμένο τρίποντο από τη γωνία του Λίτλ ανέβασαν την διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους (50-40). Ενώ ένα λεπτό αργότερα ένα… σκοτωμένο τρίποντο από τα 8,5 μέτρα του Δημήτρη Σταμάτη θα δώσει στον Ήφαιστο το +12, 54-42. Ο “εξαφανισμένος” Ταιρόν Μπρέιζελτον θα δώσει ανάσα στους φιλοξενούμενους διαμορφώνοντας το 54-44 του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης πέτυχε παλικαρίσιο καλάθι και φάουλ δίνοντας στους “νησιώτες” για πρώτη φορά στο παιχνίδι το +13, 59-46 αλλά ο Γιώργος Τσαλμπούρης ευστόχησε σε τρίποντο και εν συνεχεία σε ζευγάρι βολών βάζοντας εκ νέου τον Κολοσσό στο ματς, 61-54. Μάλιστα, η διαφορά θα κατέβει ακόμα περισσότερο μετά από εξαιρετική δημιουργία του Μωραίτη ο οποίος την κατάλληλη στιγμή βρήκε τον Τσαλμπούρη για το 61-56. Όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι την λύση, συγκεκριμένα την έδωσε ο Δημήτρης Σταμάτης με άλλο ένα τρίποντο από πολύ μακριά και ο Μολντοβεάνου με 2 βολές έγραψε το 66-56. 6-0 σερί για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, η οποία αρνήθηκε να παραδοθεί αμαχητί, για το 66-62. Τα πολλά λάθη και τα άστοχα τρίποντα δεν έδωσαν το δικαίωμα στους Ροδίτες να διεκδικήσουν τη νίκη επί ίσοις όροις. Το τελικό 72-64 ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-33, 54-44, 72-64

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Έβανς 14, Σμιθ 6 (1), Πελεκάνος 5(1), Τσαϊρέλης 6, Χάμοντς 6, Μολντοβεάνου 5, Σταμάτης 6 (2), Διαμαντάκος, Γκίλμπερτ 3(1), Χαριτόπουλος 8, Μούρτος 10, Λιτλ 3 (1)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέζε 8, Μπρέιζελτον 5, Τζάκσον 4, Ντάνιελς 5 (1), Παύλος, Τσαλμπούρης 9(1), Γκρίφιν 12, Μωραΐτης 3, Κρομά 7, Τουντζιαράκης 11