Εύκολη νίκη για τον Ήφαιστο Λήμνου στην ιστορική εντός έδρας πρεμιέρα του στην Betshop.gr Basket League, αφού επιβλήθηκε εύκολα με 86-64 του Πανιωνίου. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καταιγιστική και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους παίκτες του Κρις Χουγκάζ.

Αμφότερες οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι, βρίσκοντας πολύ εύκολα τον τρόπο να διασπάσουν η μία την άμυνα της άλλης. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πάει σε ψηλό επίπεδο το σκορ, που βρήκε τον Ήφαιστο να προηγείται στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (24-23). Στη δεύτερη περίοδο και οι δύο ομάδες πήραν το… πόδι από το γκάζι και έδωσαν περισσότερο έμφαση στην άμυνα, με την ομάδα της Λήμνου να αυξάνει λίγο τη διαφορά πριν το ημίχρονο (41-38).

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ο Πανιώνιος δεν εμφανίστηκε ποτέ και ο Ήφαιστος έπαιξε εξαιρετικά και στις δύο μεριές του παρκέ για να ανοίξει πολύ τη διαφορά που παραλίγο να φτάσει στους είκοσι πόντους (65-48). Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Πανιώνιο να έχει παρατήσει ουσιαστικά το παιχνίδι και την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου να αυξάνει τη διαφορά πάνω από τους είκοσι πόντους, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 86-64.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 41-38, 65-48, 86-64.

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 9 (3), Μανωλόπουλος 7, Μπρέιζελτον 14 (3), Έβανς 8, Σμιθ 16 (4), Σταμάτης 3, Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος 4, Μούρτος, Γόντικας, Φρεϊμάνις 19 (3), Ουίγκινς 6.

Πανιώνιος (Χουγκάζ): Τέιλορ 2, Μπέρι 14 (2), Δημητρακόπουλος, Χάρις 6 (2), Χουγκάζ 2, Μπράουν 13 (3), Δίπλαρος 9 (2), Καμαριανός, Ρουμελιώτης, Καμπερίδης, Σίνγκλερ 14 (2), Τζονς.