Το Λαύριο πήρε ένα πολύ σημαντικό «διπλό» μέσα στην Κρήτη επί του Ρεθύμνου, αφού επικράτησε με 72-77. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κατάφερε στο τέλος να περάσει μπροστά στο σκορ και να πάρει τη νίκη, με το Ρέθυμνο να γνωρίζει την δεύτερη ήττα του στην Betshop.gr Basket League σε ισάριθμους αγώνες.

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση, παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και παίζοντας παράλληλα πολύ καλή άμυνα στο Λαύριο. Έτσι, κατάφερε στην πρώτη περίοδο να πάρει ένα προβάδισμα επτά πόντων (17-10). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, το Λαύριο ισορρόπησε την κατάσταση και πλησίασε στο σκορ, όμως το Ρέθυμνο συνέχισε να έχει το προβάδισμα και στο ημίχρονο (38-36).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν πολύ καλό ρυθμό κυρίως επιθετικά και έπαιξαν ωραίο μπάσκετ, ενώ στο σκορ το Λαύριο μείωσε ακόμα λίγο, με το Ρέθυμνο ωστόσο να είναι αυτό που και πάλι ήταν μπροστά στο σκορ για έναν πόντο (61-60). Στην τελευταία περίοδο το Λαύριο έπαιξε πολύ καλή άμυνα και σε συνδυασμό με τα καλάθια που μπόρεσε να βρει στην επίθεση κατάφερε να πάρει μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη με 72-77.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 38-36, 61-60, 72-77.

Ρέθυμνο (Μυκονιάτης): Ντάνιελς 2, Ντέιβις 17, Γκάιτον 8 (2), Ντούρχαμ 3 (1), Οικονομόπουλος, Ραζής 4, Κουρέπης, Γλυνιαδάκης, Σιγκούνας 6, Μπαρτ 25 (2), Καλογιαννίδης 3 (1), Κλάντον 4.

Λαύριο (Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος 4, Μέλσον 9 (2), Λούντζης 11 (1), Μιλόσεβιτς 8, Κουζέλογλου 11 (1), Νίξον, Περράκης 3 (1), Κακλαμανάκης 13, Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Λαμπ 11 (1), Οντιάσε.