Το Περιστέρι κατάφερε βελτιώνοντας την απόδοση του στο 2ο μέρος να φτάσει στην νίκη με 77-84 του Κολοσσού κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την τετράδα. Κορυφαίος για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ο Γκρέι που βομβάρδισε από τα 6,75 τον Κολοσσό πετυχαίνοντας 22 πόντους με 6-8 τρίποντα, ενώ βρήκε άξιο συμπαραστάτη τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο που είχε 15 πόντους. 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τον Κολοσσό, που σκέφτεται ήδη την Α2, ο Μπράουνινγκ έκανε ότι μπορούσε έχοντας 27 πόντους με 5 τρίποντα. Να τονίσουμε ότι το ντεμπούτο για τους φιλοξενούμενους έκανε ο Σκούτσι Σμιθ που είχε 6 πόντους σε 6′ συμμετοχής.

Στο πρώτο ημίχρονο, το Περιστέρι μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 2-14 στα πρώτα έξι λεπτά της αναμέτρησης. Ο Κολοσσός ισορρόπησε την κατάσταση και στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου έφερε στα ίσα την αναμέτρηση με λέι-απ του Τρε Ντεμπς που διαμόρφωσε το 23-23. Στην συνέχεια,  το Περιστέρι έκανε σερί 9-1 στις αρχές της β’ περιόδου αλλά ο Κολοσσός δεν επέτρεψε στην ομάδα των Δυτικών Προαστίων να χαλαρώσει απαντώντας με δικό του σερί που μείωσε στο 35-36 στο 17′ με τον Μπράουνινγκ να οδηγεί τους Ροδίτες στην επίθεση.Ο Αμερικάνος με τρίποντο διαμόρφωσε το 42-38 του ημιχρόνου βάζοντας σε θέση οδηγού τον Κολοσσό.

Η νησιώτες συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στις αρχές του 2ου μέρους αυξάνοντας την διαφορά στο +9(47-38) με τον Μπράουνιγκ να πυροβολεί αδιακρίτως. Από το 21′ και μετά όμως, η ομαδα του Αργύρη Πεδουλάκη βρήκε τα πατήματα της και προσπέρασε σταδιακά στο σκορ, μετά από τρίποντο Βασιλόπουλου που διαμόρφωσε το 57-59 στο 27′. Το Περιστέρι έκανε επιμέρους 16-26 στην γ’ περίοδο και ανέλαβε τα ηνία του αγώνα τελειώνοντας της 3η περίοδο στο +6(58-64). Εν τέλει, στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού το Περιστέρι κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι κλειδώνοντας ουσιαστικά την νίκη με το 6ο εύστοχο τρίποντο του Γκρέι που έφερε την διαφορά στο +11(70-81) στο 39′

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 42-38, 58-64,77-84

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Κουφός): Τσούπκοβιτς 4(1) , Δημάκος , Μπράουνινγκ 27(5) , Πίνκστον 7 , Λίγκινς 14(4) , Μαυροειδής 8, Παπαδάκης, Λι 6 , Ντεμπς 11.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BIΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Μουράτος 7 , Σκορδίλης , Βασιλόπουλος 15(1), Γκρέι 22(6), Κάλαχαν 14(3), Φιλιππάκος, Αγραβάνης , Μπέντιλ 8, Καράμπελας, Μουρ 10,Σμιθ 6(1), Ντάνιελ 2.