Αν και το έκανε ντέρμπι στο τέλος ο Κολοσσός επικράτησε επί του ελλιπούς Ηρακλή στο Ιβανώφειο, με τους Ροδίτες να φτάνουν τις τρεις σερί νίκες, να βελτιώνουν το ρεκόρ του σε 13-8 και πλέον να εξασφαλίζουν κατά μεγάλο ποσοστό την είσοδό τους στην τετράδα. Από την άλλη οι Θεσσαλονικείς παρατάχθηκαν για ακόμη μία αναμέτρηση με απουσίες, αντεπιτέθηκαν στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης (60-62) στα 11”, αλλά δεν πήραν αυτό που ήθελαν. Με αυτόν τον τρόπο υποχώρησαν στο 5-14 και συνεχίζουν να παλεύουν με τον Ιωνικό για την παραμονή στην κατηγορία

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Momirov με 16 πόντους με τον Miller να ακολουθεί με 15. Από την άλλη ο Henry ήταν συγκλονιστικός με 23 πόντους, με τον Παπαδάκη να ακολουθεί με 10.

Ο Γηραιός ήταν αρκετά άστοχος στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα οι Ροδίτες να πάρουν κεφάλι 6 πόντων (2-8). Το συγκρότημα του Καντζούρη συνέχισε στο ίδιο τέμπο, καθότι ήλεγχε πλήρως τον αγώνα (6-14). Οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν ούτε στη συνέχεια με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 14-21.

Στα επόμενα λεπτά τα πράγματα ήταν πιο ισορροπημένα με τους «θαλασσί» να διατηρούν σχετικά εύκολα την πρωτοπορία στο σκορ (19-26). Στη συνέχεια ο Κολοσσός πάτησε κάπως το πόδι στο γκάζι και ξέφυγε με 13 πόντους (21-34). Οι παίκτες του Μέξα δεν μπορούσαν να αντιδράσουν (25-37), με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην ανάπαυλα με το σκορ στο 26-40.

Οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να «μασάνε σίδερα» στην άμυνα, με αποτέλεσμα να πάρουν διαφορά 16 πόντων (29-45). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκονται σε απαγορευτική απόσταση από τον Κολοσσό (35-51). Η κατάσταση βελτιώθηκε κάπως για το Γηραιό που μείωσε στους 11 (44-55), αλλά είχε αρκετό δρόμο να διανύσει, μέχρι να πετύχει το ολοκληρωτικό comeback.

Οι επιθέσεις κόλλησαν αρκετά, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι ρίχνοντας τη διαφορά κάτω από τους 10 (50-57). Μάλιστα ο Ηρακλής μείωσε ακόμη περισσότερο, φτάνοντας και στο -4 περίπου 1,5 λεπτό πριν το τέλος (55-59), ενώ στα 11” έφτασε ακόμη και στο -2 χάρη σε 1/2 βολές του Παπαδάκη. Εν τέλει δύο βολές του Williams έδωσαν το ροζ φύλλο στους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 26-40, 44-55, 62-64

Οι διαιτητές: Παπαπέτρου, Σταματόπουλος, Τσιμπούρης