Ο Ηρακλής επιβλήθηκε με 66-65 του Κολοσσού σε ένα ματς, που οι καρδιολόγοι θα το συνιστούσαν στους πελάτες τους ως… καταστάσεις προς αποφυγήν. Το παιχνίδι έσπασε καρδιές και ο Κολοσσός το διεκδίκησε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Την τελευταία επίθεση πήρε ένας από τους καλύτερους παίκτες του, ο οποίος όμως, ήταν αλλού γι΄ αλλού σήμερα. Ο λόγος για τον Artis (είχε 7π. με 1/6 δίποντα, 1/7τριπ., 2/2βολ.), ο οποίος έχασε το ντράιβ που έκανε στην εκπνοή και έτσι ο «γηραιός» γλίτωσε το εγκεφαλικό.

Ο Ηρακλής πήγε πλέον στο 3-1, ενώ αντίθετη πορεία έχει ο Κολοσσός που είναι πια στο 1-3.

Ο «γηραιός» είχε 54% στα δίποντα και αυτό μαζί με το γεγονός ότι βρήκε σκορ από πολλούς διαφορετικούς παίκτες  σε κρίσιμα σημεία του έδωσαν τη νίκη και αντιστάθμισαν το 27% στα τρίποντα (6/22), το 66% στις βολές (12/18), τα 18 λάθη και τις μόνο 12 ασίστ.

Από τους νικητές πρώτοι σκόρερ ήταν οι Suggs, Τσαιρέλης με 10π. ο καθένας, ενώ ο Καββαδάς είχε 9π., 8ριμπ.

Ο Κολοσσός είχε ως καλό χαρτί τα τρίποντα. Είχε 44% (11/25) από τα 6.75μ. και μάλιστα είχε 6/10τριπ. στο δεύτερο μέρος, Αντίθετα είχε κάκιστο ποσοστό στα δίποντα (35% – 11/31), έκανε κι αυτός 18 λάθη και έδωσε μόνο 13 ασίστ.

Από τον Κολοσσό πολύ μεγάλο ματς έκανε ο Ζάρας (20π. με 4/4τριπ.), ενώ ο Andric είχε 14π. με 4/6τριπ., αλλά το κακό για εκείνον και την ομάδα του ήταν ότι αποβλήθηκε με 5 φάουλ στην 3η περίοδο.

Καλό ξεκίνημα για Κολοσσό

Ο Κολοσσός ξεκίνησε καλύτερα από τον Ηρακλή το ματς. Οι Ροδίτες με αιχμή του δόρατος τoν Kanter, χτύπησαν κοντά στο καλάθι, πίεσαν. Από την άλλη «γηραιός» έμοιαζε αποσυντονισμένος, έκανε 4 λάθη στα πρώτα 4΄.34΄΄ Μετά το 3-2 στο 1΄.04΄΄, ο Ηρακλής «βραχυκύκλωσε». Έτσι είδε τους Ροδίτες να κάνουν ένα σερί 7-0 και να πηγαίνουν στο +6 στο 4΄.34΄΄ (3-9). Μέσα σε όλα ο Καββαδάς έφτασε τα 2 φάουλ στο 2΄.42΄΄ και μετακόμισε στον πάγκο.

Αντεπίθεση Ηρακλή

Ο Ηρακλής πίεσε σε όλο το γήπεδο στη συνέχεια, σταμάτησε τα λάθη (έκανε μόνο 1 από εκεί και πέρα και είχε 5 στο πρώτο 10λεπτο) έκλεισε την άμυνά του προς τα μέσα και έκοψε το σκορ που έβρισκε ο Κολοσσός κοντά στο καλάθι. Από την άλλη, οι Ροδίτες, πήγαν σε αργές επιθέσεις και κόλλησαν, είχαν τραγικά ποσοστά στα τρίποντα (16% – 1/6 στο πρώτο δεκάλεπτο) ενώ άρχισαν να χάνουν και τα ριμπάουντ.

Ο «γηραιός» έκανε ένα σερί 5-0 και πλησίασε στον πόντο (8-9 στο 6΄.21΄΄), ενώ στο 9΄.23΄΄ πέρασε μπροστά στο σκορ (16-11) έχοντας ως εκεί (από το 3-9 στο 4΄.34΄΄) ένα επιμέρους σκορ 13-2. Το δεκάλεπτο έληξε τελικά 18-13.

Επιμέρους σκορ 19-4 για Ηρακλή

Στην 2η περίοδο ο Ηρακλής συνέχισε στο ίδιο τέμπο και πήγε στο +9 (22-13 στο 12΄.02΄΄). Το επιμέρους σκορ που είχε ο Ηρακλής από το (3-9 στο 4΄34΄΄ ως εκεί) ήταν 19-4!

Απάντηση Κολοσσού με επιμέρους σκορ 12-4

Ο Κολοσσός έδειξε σημεία ανάκαμψης στη συνέχεια. Ο Ηλίας Καντζούρης έριξε στην μάχη τον Andric. Η ομάδα έπαιξε πιο γρήγορα και βρήκε πια στόχο από τα 6.75μ.. έβαλε 4/5 τρίποντα (2 o Andric και από ένα οι Artis, Ζάρας) και με ένα επιμέρους σκορ 12-4 πλησίασε στον πόντο (26-25 στο 14΄.29΄΄).

Ξέσπασε ο Ηρακλής

Ο Andric, όμως, έφτασε τα 3 φάουλ μετά το 15΄ πήγε στον πάγκο, ο Κολοσσός έχασε τον «μπόμπερ» του, μπλόκαρε και έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο. Ο Ηρακλής πίεσε αφόρητα και μετά το 16΄.40΄΄ (31-29) με ηγέτη τον Bowlin έκανε ένα σερί 11-0 και πήγε στο +13 (42-29 στο 20΄).

Στο πρώτο οι δυο ομάδες έδωσαν ρεσιτάλ στα λάθη και πήραν «μηδέν» στην εξίσωση… «ασίστ λαθών» . Ο Ηρακλής είχε 10 λάθη (έναντι 8 ασίστ) και ο Κολοσσός 8 (έναντι 7 ασίστ).

Ο «γηραιός» πάντως είχε καλύτερα ποσοστά σε δίποντα (57% – 8/14) και τρίποντα (6/13 – 46%) από τον Κολοσσό, που είχε 41% στα σουτ 2 πόντων  (7/17) και 33% στα σουτ από τα 6.75μ. (5/15), ενώ οι Θεσσαλονικείς είχαν 14π., στον αιφνιδιασμό (ο Κολοσσός δεν είχε κανέναν), και βρήκαν 10π. από τα λάθη των φιλοξενουμένων (βρήκαν μόνο 4π.).

Ρεσιτάλ Κολοσσού με τρίποντο κρεσέντο Ζάρα

Στην τρίτη περίοδο ο Κολοσσός μπήκε με φόρα στο παρκέ με ηγέτη τον Ζάρα και άρχισε τον βομβαρδισμό από τα 6.75μ. (είχε 4/6 στην περίοδο αυτή). Οι Ροδίτες έκαναν ένα σερί 8-0 και πλησίασαν στους 5 πόντους (42-37 στο 22΄.54΄΄). Δεν σταμάτησαν εκεί, συνέχισαν να πατάνε το γκάζι και με τον Ζάρα να πυροβολεί (3/3τριπ., 1/1διπ.) μείωσαν στον πόντο (48-47 στο 27΄.01΄΄) έχοντας από την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου ως εκεί ένα επιμέρους σκορ 18-6.

Ο Ζάρας είχε στο τρίτο δεκάλεπτο 13 πόντους με 2/3βολές, 1/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα! Το δεκάλεπτο έληξε πάντως, με τον «γηραιό» μπροστά στο σκορ με 54-51.

Αποβλήθηκε με 5 φάουλ ο Andric

Ο Ηρακλής συνήλθε στη συνέχεια πήγε την μπάλα κοντά στο καλάθι και πήγε στο +5 (54-49 στο 29΄.40΄΄), ενώ ο Κολοσσός έχασε εκεί και τoν Andric με 5 φάουλ .

Λίγο μετά με το «καλημέρα» του τέταρτου δεκαλέπτου (30΄.09΄΄) ο Ζάρας χρεώθηκε με 4ο φάουλ και πήγε στον πάγκο.

Θρίλερ στο τέλος

Ο Ηρακλής έδειξε να έχει το πάνω χέρι και προηγήθηκε με 58-53 στο 32΄.40΄΄.

Στο 35΄.30΄΄ ο Goins μείωσε σε 60-58 με τρίποντο και το ματς έγινε ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 4-0 και πήγαν στο +6 (64-58 στο 37΄), αλλά στο τέλος το ματς έγινε θρίλερ

Ο Κολοσσός μείωσε στον πόντο (64-63) με τρίποντο του Ξανθόπουλου στο 37΄.48΄΄. Ο Hanlan έκανε το 66-63 στο 38΄.08΄΄. Στα 52΄΄ ο Artis έκλεψε την μπάλα από μια κακή πάσα του Bowlin και έκανε το 66-65 με κάρφωμα.

Στα 40΄΄ ο Suggs δεν βρήκε στόχο. Στα 15,3΄΄ ο Tumba κέρδισε φάουλ. Ο Κολοσσός δεν είχε δικαίωμα για βολε, αλλά πήρε την τελευταία επίθεση, την οποία ανέβαλε ο Artis, ο οποίος πήγε σε ντράιβ κλείστηκε και αστόχησε και έτσι ο Ηρακλής πήρε την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 42-29, 54-51, 66-65.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Σχίζας 6 (2), Καββαδάς 9 (8ριμπ.), Bowlin 9 (1τριπ., 3ριμπ,  2ασ., 3κλεψ.), Moore 3 (1), Hanlan 9 (1τριπ., 6ριμπ., 3ασ.), Childress 2, Suggs 10, Τσαϊρέλης 10 (1), Βεργίνης 4, Daniel 4 (6ριμπ.).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Ηλίας Καντζούρης): Ξανθόπουλος, 3 (1τριπ., 4ριμπ, 7ασ., 3κλεψ., 4λαθ.) Artis 7 (1/7τριπ., 4ριμπ., 4ασ., 2κλεψ), Andric 14 (4/6τριπ.), Kanter 12 (5ριμπ., 1ασ., 4λαθ.), Tumba (8ριμπ.), Καμαριανός 2, Λιάπης, Ζάρας 20 (4/5βολ., 2/5διπ., 4/4τριπ.), Goins 5 (1τριπ., 5ριμπ.).