Η Λάρισα με τον Jerry Smith να δίνει ένα μυθικό ρεσιτάλ, τρόμαξε τον Ηρακλή και τον έκανε να βλέπει κατάφατσα την ήττα στο πρώτο ματς του 2021. Στο δεύτερο μέρος όμως, ο τρομερός ως τότε Αμερικανός έχασε στροφές, κουράστηκε, ενώ ο «γηραιός» πήρε μπροστά και έτσι ο Ηρακλής γύρισε το ματς, πήρε τη νίκη με 73-69 και ξεκίνησε με το δεξί το 2021.

Ο «γηραιός» πήγε έτσι στο 5-5, ενώ οι Θεσσαλοί, πήγαν στο 2-7.

Το ματς είχε δυο όψεις. Στο πρώτο μέρος ο Smith έκανε απίστευτα πράγματα είχε 20 πόντους και η Λάρισα έδειχνε απόλυτη κυρίαρχη. Στην επανάληψη, όμως, ο 33χρονος παίκτης άρχισε να δείχνει σημεία κόπωσης, ο Ηρακλής αφυπνίστηκε και έτσι γύρισε το ματς και το πήρε.

Ο «γηραιός» δέχτηκε μόλις 30π. στο δεύτερο μέρος, έκανε μόλις 4 λάθη (είχε 8 λάθη στο πρώτο 20λεπτο), ενώ είχε ως ηγέτες τους Hanlan (21π., 9ριμπ., 2ασ.) και Hatcher (17π., 4ριμπ., 3ασ.).

Από την Λάρισα ο Smith (31π., με 6/7τριπ., 5ριμπ., 2ασ., 3κλεψ., αλλά.και 4 λάθη) πήγε να πάρει το ματς μόνος του. Πέτυχε 20π. στο πρώτο ημίχρονο και έφτασε τους 29 στην 3η περίοδο, αλλά μετά κουράστηκε και πέτυχε στη συνέχεια μόνο ένα δίποντο κι αυτό στην εκπνοή του ματς.

Η Λάρισα έχασε στροφές στο δεύτερο μέρος. Έκανε 10 λάθη στην επανάληψη, είχε 4/12 τρίποντα.

Το ματς

Ο Ηρακλής μπήκε με φόρα στο παρκέ και προηγήθηκε με 7-0 στο 3΄.03΄΄, αλλά εκεί «βραχυκύκλωσε». H Λάρισα πήρε τα ηνία, έτρεξε, πίεσε, άρχισε τον βομβαρδισμό από τα 6.75μ.. Οι Θεσσαλοί με ηγέτη τον Smith 8π. με 2/2τριπ., 1/1διπ. και 4/4 τρίποντα στο διάστημα αυτό, έτρεξαν ένα επιμέρους 14-2 και προηγήθηκαν με  14-9 στο 7΄.18΄΄.

Ο «γηραιός» ξύπνησε εκεί, πήγε την μπάλα κοντά στο καλάθι και με ηγέτη τον Daniel γύρισε το ματς με ένα επιμέρους σκορ 11-2 και προηγήθηκε με 19-16 στο 10.

Κυριαρχία Λάρισας και +11

Στην 2η περίοδο όμως, οι Θεσσαλοί με ηγέτη τον Brown κυριάρχησαν έκαναν ένα επιμέρους σκορ 10-2 και πέρασαν μπροστά με 5 πόντους 21-16 στο 14΄.23΄΄.

Στη συνέχεια μπήκε στην εξίσωση του σκορ και ο Smith, που πήρε φωτιά, ο Ηρακλής έκανε λάθη, ήταν άστοχος και έτσι η Λάρισα πήγε στο +11 (28-39 στο 18΄.45΄΄.

«Tρομερός» Smith και άμυνα από τη μια, κι απ’ την άλλη λάθη και αστοχία

Στο πρώτο μέρος ο Smith είχε πάρει φωτιά και έδωσε ένα αληθινό ρεσιτάλ. Ο παίκτης της Λάρισας είχε απολογισμό 20 πόντους με 5/6 βολές, 3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1ριμπ., 2ασ., 3κλεψ., 1 μόνο λάθος.

Από άλλη η Λάρισα έπαιξε άμυνα για σεμινάριο στην 2η περίοδο (δέχτηκε μόλις 10 πόντους), είχε 50% στα τρίποντα (8/16), έβαλε 13 πόντους από τα λάθη του Ηρακλή, και 10π. στον αιφνιδιασμό, κέρδισε οριακά τα ριμπάουντ, είχε 7 ασίστ, 4 κλεψίματα και 6 λάθη. Στα «μείον» της ήταν πως δεν βρήκε σκορ στο «ζωγραφιστό» (μόλις 6π.), ενώ είχε 35% στα δίποντα (5/14).

Ο Ηρακλής από την άλλη, είχε θέματα στη άμυνα, η επίθεσή του χάθηκε στην δεύτερη περίοδο, είχε 0/8 τρίποντα, 8 λάθη (έναντι 6 ασίστ). Βρήκε πάντως, 14π.κοντά στο καλάθι και 10 στον αιφνιδιασμό, είχε 9/19 δίποντα.

Απτόητος ο Smith, ξεκίνησε με 2/2τριπ. και +14

Ο Smith παρέμεινε… on fire και στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου. Ο Αμερικανός έβαλε 2/2 τρίποντα στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και εκτόξευσε την διαφορά στους 14 πόντους για την Λάρισα, καθώς έκανε το σκορ 31-45 στο 21΄.16΄΄.

Απάντησε με 10-0 σε 1΄.15΄΄ ο Ηρακλής, που πήρε μπροστά

Ο Ηρακλής ξύπνησε εκεί και πήρε μπροστά. Ο «γηραιός» πίεσε, έτρεξε, ο Bowlin έβαλε τα πρώτα 2 τρίποντα των γηπεδούχων στο ματς (είχαν 0/9 ως εκεί) έκανε ένα σερί 10-0 σε μόλις 1΄.15΄΄ και μείωσε την διαφορά στους 4 πόντους (41-45 στο 22΄.31΄΄).

Αλλαγές σκηνικού

Ο Gordon με 1/2 βολές και 1 δίποντο «ξεκόλλησε» την Λάρισα (41-48 στο 23΄.31΄΄). Ο Ηρακλής ανέβασε στροφές και μείωσε στους 2 πόντους (46-48 στο 15΄.33΄΄), αλλά ο Smith πέτυχε άλλη μια τρίποντη βόμβα έφτασε τις 6/6 και έκανε το 46-51 στο 25΄.54΄΄.

Κουράστηκε ο Smith, έφερε τούμπα το ματς ο Ηρακλής με Hatcher και 30-15

Ο Ηρακλής δεν πτοήθηκε και συνέχισε να ανεβάζει στροφές, έχοντας ως ηγέτη τον Hatcher. Από την άλλη ο Smith έδειξε κουρασμένος από τα… όργια που έκανε ως εκεί και σίγησε.

Στο 28΄.06΄΄ o Ηρακλής έφερε το ματς στα ίσια (53-53) και στο 28΄.45΄΄ ο «γηραιός» πέρασε μπροστά στο σκορ (56-54) με τρίποντο του Hatcher. Στο 29΄. 21΄΄ οι γηπεδούχοι πήγαν στο +6 με καλάθι και φάουλ του Αμερικανού (60-54).

Το δεκάλεπτο έληξε με αυτό το σκορ (59-54) και η κυριαρχία του Ηρακλή φαίνεται ξεκάθαρα από το γεγονός ότι είχε επιμέρους σκορ στο 10λεπτο αυτό 30-15!

Πέρασε μπροστά με 9 πόντους

Ο Ηρακλής συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στην 4η περίοδο και πήγε στο +9 (63-54 στο 31΄.15΄΄).

Απάντησε η Λάρισα με σερί 8-0

Η Λάρισα αφυπνίστηκε εκεί, ενώ ο «γηραιός» μπλόκαρε. Η θεσσαλική ομάδα απάντησε με σερί 8-0 και έκανε το ματς ντέρμπι (63-62 στο 35΄. 04΄΄).

Στο τέλος έγινε μάχη. Στα 1’.25΄΄ πριν το τέλος ο Σχίζας έβαλε ένα πολύ δύσκολο καλάθι και έκανε το 72-67.

Στο 1΄.08΄΄ ο Rush αστόχησε σε σουτ δυο πόντων. Στα 50΄΄ ο Hatcher αστόχησε σε τρίποντο. Στα 41΄΄ ο Brown έκανε λάθος πάσα.

Στα 26΄΄ ο Καββαδάς κέρδισε φάουλ, αλλά έχασε και τις 2 βολές. Στα 17΄΄ ο Brown δεν βρήκε στόχο από την γραμμή του τριπόντου. Στα 15΄΄ ο Καββαδάς με 1/2βολές έκανε το 73-67 και στην εκπνοή  ο Smith διαμόρφωσε το 73-69.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 29-39, 59-54, 73-69.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Αστέριος Καλύβας): Suggs 6 (1), Καββαδάς 6 (9ριμπ., 2ασ., 1κοψ., 5λαθ.), Bowilin 7 (2), Moore 2, Hanlan 21 (4/4βολ., 7/13διπ., 1/3τριπ., 9ριμπ., 2ασ.), Σχίζας 6 (1), Τσαϊρέλης 2 (6ριμπ.), Φίλλιος, Βεργίνης, Daniel 6 (4ριμπ.), Hutcher 17 (6/6βολ., 4/7διπ., 1/8τριπ., 4ριμνπ., 3ασ.).

ΛΑΡΙΣΑ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Brown 13 (2τριπ., 3ριμπ., 3ασ., 5λαθ.), Webb 14 (3/4τριπ./, 10ριμπ.), Rush 3, Κώττας, Smith 31 (5/6βολ., 4/8διπ., 6/7τριπ., 5ριμπ., 2ασ., 3κλεψ, 4λαθ.), Gordon 3, Καμάρας, Berry, Καμπερίδης, Μούρτος 3 (1), Σπυρόπουλος , Παπαδάκης.