Ο Ηρακλής είχε αποφασίσει να τα δώσει όλα στο σημερινό παιχνίδι, αφού ουσιαστικά ήταν η τελευταία του ευκαιρία -μέχρι την επόμενη- και εν τέλει τα κατάφερε, κερδίζοντας εύκολα το Λαύριο (83-67) και μένοντας «ζωντανός» στη «μάχη» της παραμονής.

Το Λαύριο δεν πάτησε ποτέ στο παρκέ στην 1η περίοδο. Ο Ηρακλής ξεκίνησε με ένα σερί 9-0, κάνοντας το σκορ 11-2, ενώ και το δεκάλεπτο το «έκλεισε» με το ίδιο σερί (από 17-11 σε 26-11).

Το 9-0 σερί της 1ης περιόδου συνεχίστηκε και στη 2η, φτάνοντας συνολικά στο 17-0 (34-11)! Η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη πάντως αντέδρασε, απαντώντας με το ίδιο νόμισμα, «τρέχοντας» δηλαδή ένα δικό της σερί της τάξεως του 8-0 (34-19). Οι Θεσσαλονικείς ξαναπήγαν γρήγορα τη διαφορά στους 20 (39-19), αλλά οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία 4 λεπτά έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό μετά από αρκετή ώρα, κάνοντας επί μέρους 2-13 και πηγαίνοντας στ’ αποδυτήρια με το σκορ στο 41-32.

Η 3η περίοδος ήταν καρμπόν με την 1η από ένα σημείο κι έπειτα. Το Λαύριο κατάφερε να ρίξει τη διαφορά ακόμη και στους 7 (53-46), αλλά εκεί ήρθε η «καταστροφή». Ο «Γηραιός» άλλαξε το τέμπο του αγώνα, επαναφέροντας αυτό του 1ου δεκαλέπτου, και με ένα σερί 14-0 έφτασε στο +21 για 1η φορά απόψε (67-46). Οι φιλοξενούμενοι ξανάριξαν τη διαφορά στους 18, αλλά ο Ηρακλής ολοκλήρωσε την περίοδο προηγούμενος με 22 (73-51).

Το μοτίβο του αγώνα δεν άλλαξε στα τελευταία 10 λεπτά, αφού ουσιαστικά ο νικητής είχε ξεκαθαριστεί. Αμφότερες οι ομάδες έπαιζαν με μεγαλύτερη ελευθερία και έπαιρναν σουτ εκτός πλάνων, με το τελικό 83-67 να δίνει στον Ηρακλή μια τεράστια νίκη που τον κρατάει μέσα στο «κυνήγι» της παραμονής στην κατηγορία.

Διαιτητές: Τσαρούχα, Πιτσίλκας, Πουρσανίδης.

Δεκάλεπτα: 26-11, 41-32, 73-51, 83-67.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σταμάτης 7, Henry 27, Garrett 25, Φίλλιος 11 (3 κλεψίματα), Abraams 7, Αργυρούλης, Χαριτόπουλος, Πετανίδης, Dolezaj 6, Παπαδάκης

ΛΑΥΡΙΟ (Καμπερίδης): Vaughn 22 (7), Savage 2, Μουράτος 14, Williams Jr. 5, Κακλαμανάκης 8, Νικολαΐδης 6, Aminu 8, Πιλάβιος, Φιλοξενίδης 2, Περσίδης, Βουλγαρόπουλος.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.