Στο μεγάλο ντέρμπι της 16ης στροφής της Basket League -το οποίο και συνοδεύτηκε με 40λεπτη καθυστέρηση καθώς το φίλαθλο κοινό φάνηκε να ξεπερνάει το 50% της χωρητικότητας του γηπέδου-, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάμψει σε ένα σπουδαίο ματς την αντίσταση του Ηρακλή με 84-73 και να ανέλθει στο 7-7!

Μπορεί το παιχνίδι να εκκίνησε με ιδιαίτερες εναλλαγές στη διακύμανση του σκορ (7 προσπεράσεις, 3 ισοφαρίσεις) μέχρι και τα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, αλλά ο Ηρακλής βρήκε τις απαντήσεις στα προβλήματα που του έβαζε μέχρι τότε αμυντικά ο ΠΑΟΚ, και με ένα ηχηρό 8-0 σερί κατάφερε να προηγηθεί με 7 πόντους (19-12) λίγο πριν το φινάλε.

Στη δεύτερη περίοδο όμως, ο Δικέφαλος του Βορρά ήταν η ομάδα που ήλεγχε απόλυτα την όλη κατάσταση αφού τόσο με ένα 0-6 σερί όσο και με ένα 0-5 μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου κατόρθωσε να κάνει αισθητή την παρουσία του και με μπροστάρη τον Love, που ρήμαξε την αντίπαλη άμυνα με το iso του, να φτάσει στο +7 (32-39) στο 20′!

Μετά το πέρας της τραγελαφικής κατάστασης στο μεσοδιάστημα των δύο ημιχρόνων, ο Γηραιός εκκίνησε με 3/3 τρίποντα και 11 πόντους στα πρώτα 2.5 λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, κάτι που του χάρισε τη δυνατότητα να προηγηθεί με 47-44 χάρις σε ένα 7-0 σερί (13-5 μέχρι τότε γενικότερα).
Ωστόσο, από αυτό το σημείο μέχρι και τις απαρχές της 4ης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι ήταν οι απόλυτοι άρχοντες της αναμέτρησης και με κύριο πρωτεργάτη τόσο τον Rivers όσο και την ευστοχία στο τελευταίο δεκάλεπτο (3-4 δίποντα), ενώ με 1/2 βολές του Greene έφτασε και στο +9 (58-67) στο 34′!

Λίγο αργότερα μάλιστα, ο Τολιόπουλος με 3/3 τρίποντα τελείωσε φαινομενικά το ματς, κάνοντας το 64-80 στο 37′, με τον Γηραιό να κολλάει στους 8 πόντους επιθετικά, ενώ την ίδια στιγμή είχε παραχωρήσει 3 επιθετικά ριμπάουντ (3-7 γενικά) στον αντίπαλό του…

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 32-39, 54-59, 73-84

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.