Με πιλότο τον «ιπτάμενο» Steven Gray (26π. με 6/11τριπ.) το Περιστέρι πέταξε στη νίκη μέσα στη Θεσσαλονίκη, καθώς κέρδισε με 75-71 στην παράταση (κ.α. 60-60) τον Ηρακλή στο «Ιβανώφειο» και πήγε στο 4-1 (οι Θεσσαλονικείς πήγαν στο 3-2).

Ο Αμερικανός έκανε μεγάλο ματς και αυτός… καθάρισε την μπουγάδα στην παράταση και έδωσε το ροζ φύλο αγώνα στη ομάδα της «δυτικής όχθης».

Σπουδαίος ήταν από τους νικητές και ο Jones, που έφτασε μια ανάσα από το double – double (9π., 15ριμπ.), ενώ κοντά στο να γίνει διπλός έφτασε και ο McLean (10π., 7ριμπ.,).

Το Περιστέρι είχε μόλις 21% στα τρίποντα (8/37), αλλά κέρδισε την μάχη των ριμπάουντ (47-40), παίρνοντας μάλιστα 13 επιθετικά! Επίσης έκανε μόνο 10 λάθη, έναντι 12 ασίστ, ενώ ήταν πολύ πιο ψύχραιμο στο τέλος.

Από τον Ηρακλή, που είχε κακό ποσοστό στα δίποντα (39% – 16/41) και… παιδικό ποσοστό στις βολές (57% – 15/26),  πρώτος σκόρερ ήταν ο Hanlan (17π., αλλά με 3/12διπ.), ενώ καλό ματς έκαναν οι Καββαδάς (7π., 10ριμπ., αλλά και 5 λάθη), Suggs (11π., 5ριμπ.), Τσαϊρέλης (11π., 6ριμπ.).

Ο αγώνας

Ο Ηρακλής ξεκίνησε φουριόζος το ματς. Πίεσε, ενώ πήγε την μπάλα κοντά στο καλάθι, στον Καββαδά, ο οποίος έκανε πάρτι. Το Περιστέρι κόλλησε στην επίθεση, έκανε λάθη και έτσι στο 5΄.34΄΄ ο Ηρακλής πήγε στο +8 (12-4). Ο Καββαδάς έχει ως εκεί 5π., 4ριμπ., οι γηπεδούχοι είχαν 8π. στο «ζωγραφιστό», ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 3 λάθη.

Ο Ηρακλής δεν έκοψε στροφές και πήγε στο +9 στο 17΄.05΄΄ (18-9). Εκεί ο «γηραιός» μπλόκαρε. Το Περιστέρι, όμως, άρχισε να ξυπνάει και να παίζει άμυνα, οι Petteway, Αθηναίου έδωσαν λύσεις και οι Αθηναίοι έκαναν ένα σερί 6-0 και το δεκάλεπτο έληξε 18-15.

Στην 2η περίοδο ο Gray βγήκε μπροστά, έβαλε 2 σερί τρίποντα και το Περιστέρι ισοφάρισε το ματς στο 13΄.21΄΄ (23-23).

Στη συνέχεια ο Ηρακλής με τον Τσαϊρέλη να βγαίνει μπροστά πήγε στο +3 (27-24 στο 15΄. 11΄΄), αλλά το Περιστέρι ανέβασε τη ένταση στη άμυνά του, έκανε ένα σερί 5-0 και προηγήθηκε με 27-29 στο 17΄.26΄΄.

Ο Suggs όμως, απάντησε με 5 πόντους και το ματς πήγε στα ίσια (32-32) στο 18΄.42΄΄. Στη συνέχεια έγινε μάχη και το ημίχρονο έληξε τελικά «Χ» (33-33) με τον Ηρακλή να έχει 44% στα τρίποντα (4/9), αλλά να έχει 7 ασίστ και 8 λάθη και το Περιστέρι να έχει 61% (8/13) στα δίποντα, αλλά μόλις 23% (4/17) στα τρίποντα, 6 ασίστ, 6 λάθη και μόλις 1 κλέψιμο, ενώ τα ριμπάουντ ήταν 18-16 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Στην 3η περίοδο ο Ηρακλής σταμάτησε τα λάθη (έκανε μόνο , έναντι 6 ασίστ, ο Hanlan βγήκε μπροστά και έβαλε μεγάλα σουτ). Το Περιστέρι τα έσπασε από 6.75μ. (0/4), αλλά σταμάτησε να βάζει τα δίποντα (είχε 2/5) και ο Ηρακλής πήρε τα ηνία και προηγήθηκε 53-47 στο 30΄.

Στην 4η περίοδο ο Ηρακλής είχε ένα μικρό προβάδισμα (55-50 στο 33΄.10΄΄, 56-52 στο 33΄.56΄΄).

Το Περιστέρι ανέβασε απόδοση και μείωσε στον πόντο (58-57 στο 36΄.39΄΄). Το ματς έγινε ντέρμπι από κει και πέρα. Στο τέλος έσπασαν καρδιές, αλλά νικητής δεν βγήκε. Ο Gray έκανε το 60-60 με τρίποντο στο 38΄.08΄΄ κι από κει και μετά άλλο καλάθι δεν μπήκε. Ο Καββαδάς αστόχησε στα 27΄΄ πριν την λήξη και ο Αθηναίου τον μιμήθηκε στα 5΄΄ (έχασε το τρίποντο) και το ματς πήγε στην παράταση.

«Καθάρισε» το ματς ο Gray

Στην παράταση ο Gray πήρε το όπλο του και το… άδειασε πάνω στον Ηρακή, οδηγώντας το Περιστέρι στο «διπλό».

To Περιστέρι είδε ένα μικρό προβάδισμα στο έξτρα 5λεπτο. Στα 2΄40΄΄ πριν το τέλος ο Hanlan μείωσε στον πόντο (65-66). Ο McLean έκανε το 65-68 με δίποντο στο 1΄.51΄΄.

Ο Gray με τρίποντο έκανε το 65-71 (1΄.02΄΄). Στα 31΄΄ ο Αμερικανός… ξαναχτύπησε από τα 6.75μ. και έκανε το 67-74, ενώ με 1/2βολές στα 12΄΄ διαμόρφωσε το 71-75 και έδωσε τη νίκη στο Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-33, 53-47, 60-60 (κ.α.)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Σχίζας 2, Καββαδάς 7 (10ριμπ., 5λαθ.), Bowlin 9 (3/5τριπ., 6ασ.), Moore 4, Hanlan 17 (3/12διπ., 3/6τριπ., 2/2βολ., 4ασ.), Childress 3 (1), Suggs 11 (5ριμπ.), Τσαϊρέλης 11 (6ριμπ.), Βεργίνης 4 (5ριμπ.), Daniel 3 (4ριμπ.).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Gaddy, Βασιλόπουλος 8 (0/5τριπ., 7ριμπ.), McLean 10 (7ριμπ.), Jones 9 (15ριμπ.), Gray 26 (6/8βολ., 1/2διπ., 6/11τριπ., 3ριμπ., 1ασ., 1κλεψ.), Arledge 1, Σκορδίλης 1, Petteway 9 (1), Βησσαρίου, Αθηναίου 9 (1/7τριπ., 3ριμπ., 4ασ.), Καράμπελας 2.