Η παράδοση διατηρήθηκε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στο Ιβανώφειο. Ο Προμηθέας βρέθηκε σε τρομερή μέρα από την περίμετρο και νίκησε τον Ηρακλή 95-82 για 4η φορά σε ισάριθμους αγώνες σε επίπεδο Basket League στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου.

Ο Προμηθέας (8-4) δεν ήταν εντυπωσιακός. Ήταν πάντως πολύ εύστοχος, διάβασε καλά τις άμυνες ζώνης των αντιπάλων του και τελείωσε το παιχνίδι με 14/30 τρίποντα (είχε 14/25 μέχρι το 33’), φτάνοντας εύκολα στο αποτέλεσμα που ήθελε. Ο Δημήτρης Αγραβάνης (21 πόντοι) και ο Jerian Grant (15 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Πατρινών, οι οποίοι είχαν τριπλάσιες ασίστ (27) από λάθη (9) και είχαν σταθερά το προβάδισμα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Ο Ηρακλής (3-8), παρά τις περιορισμένες λύσεις (κατέβασε 10άδα) και το κακό ξεκίνημα (2-14 στο 4’ και 16-28 στο 12’), κατόρθωσε να ροκανίσει τη διαφορά μέχρι τους τρεις πόντους στο τέλος του 1ου ημιχρόνου (41-44), έμεινε όμως από δυνάμεις στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Μιας αναμέτρησης που άρχισε με καθυστέρηση δέκα λεπτών (λόγω ζητήματος με τον ιατρό του γηπέδου) και διακόπηκε για άλλα 23 στα τέλη του 1ου ημιχρόνου, με συνέπεια την εκκένωση των κερκίδων

Μετά την ανάπαυλα ο Ηρακλής δεν “βγήκε” ποτέ στο παρκέ. Ο Προμηθέας πάτησε το γκάζι στην 3η περίοδο, δημιούργησε μία διαφορά 6-9 πόντων και στο 33’ την ανέβασε στους 17 (64-81). Η μέγιστη διαφορά έφτασε το +18 με σχεδόν τρία λεπτά να απομένουν για τη λήξη (75-93).

Ο Toney Douglas πέτυχε 16 πόντους στο 1ο ημίχρονο αλλά περιορίστηκε σημαντικά στο 2ο (τελείωσε το ματς με 22), ενώ καλή εμφάνιση έκανε και ο Brandon Garrett (18 πόντοι, 10 ριμπάουντ) από πλευράς “γηραιού”, που υπέστη τη 2η σερί ήττα του.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 41-44, 62-71, 82-95

Ηρακλής (Μέξας): Σταμάτης 11, Garrett 18 (6/10 δίποντα, 6/7 βολές, 10 ριμπάουντ), Αγραβάνης 11 (1/6 τρίποντα), Dolezaj 5 (1), Douglas 22 (4/8 τρίποντα, 5/9 δίποντα, 5 ασίστ) – Woolridge, Σκορδίλης 4, Φίλλιος, Πετανίδης, Παπαδάκης 11 (2).

Προμηθέας (Ζούρος): Ray 11 (3), Grant 15, Αγραβάνης 21 (7/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Γκίκας 5 (1/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 10 (2/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ) – Gaddy 8 (2), Hunt 8, Simpson 8 (2), Andric 9 (2), Βασιλείου, Μπαζίνας, Τανούλης.